16 grudnia 2021 09:57

Puchar Polski w Narciarstwie Wysokogórskim: pięć edycji, trzy w Tatrach!

W sezonie zimowym 2021/22 zapraszamy na pięć edycji zawodów, które wejdą w cykl Pucharu Polski. Jeśli tylko planów sportowych nie zmieni pandemia, w styczniu i lutym zawody w Szczyrku i na Pilsku zorganizuje KS Kandahar, w marcu w Dolinie Roztoki i Pięciu Stawów KW Kraków, a w kwietniu na Hali Gąsienicowej i w Dolinie Pięciu Stawów KW Zakopane oraz TKN Tatra Team.

Memoriał im. Piotra Malinowskiego (fot. Monika Strojny)

Memoriał im. Piotra Malinowskiego (fot. Monika Strojny)

***

Ponadto po pierwszym starcie na verticalu w Szczyrku Komisja NW PZA powoła dodatkowy skład do tzw. kadry B – przede wszystkim dla kadetów, juniorów i espoirów, ale także dla wyróżniających się wynikiem seniorów. Obecność w kadrze B to w przyszłości przepustka do kadry A oraz możliwość  reprezentowania kraju w zawodach międzynarodowych.

Po czterech latach przerwy do kalendarza wraca Memoriał Ratowników Górskich imienia Piotra Malinowskiego, który jednocześnie będzie także Mistrzostwami Polski oraz finałem cyklu. Natomiast Memoriał Strzeleckiego pojawi się po raz drugi w formule od startu do mety – zawodników ścigających się tym razem indywidualnie, a nie w zespołach.

Puchar Pilska 2021 (fot. Rafał Ślęzak)

Puchar Pilska 2021 (fot. Rafał Ślęzak)

W tym roku Komisja NW PZA wprowadza także obowiązkowe licencje – wymagane do startów w zawodach Pucharu Polski, z wyjątkiem startu w styczniowym verticalu w Szczyrku. Kartę będzie wyrobić łatwo w trybie online, po zalogowaniu się na stronie PZA, a opłata będzie symboliczna. Jedynym wymogiem wyrobienia licencji będzie przynależność do klubu wysokogórskiego zrzeszonego w PZA i obecność na liście zawodników danego klubu. Licencja będzie wysyłana w formie karty, a jej posiadanie zagwarantuje wstęp na ewentualnie zamykane obiekty sportowe czy do stacji narciarskich, będzie również dowodem przynależności do klubu wysokogórskiego, które jest wymagane do uprawiania skialpinizmu po słowackiej stronie Tatr.

Kalendarz Pucharu Polski

  • XV Night Vertical Race im. Kuby Soińskiego – 08.01.2022

Pierwsza edycja Pucharu, świetne zawody także dla początkujących zawodników – rozgrywane w formule verticalu, czyli tylko na podejściu. Idealne do sprawdzenia formy po długiej jesieni i możliwe do zorganizowania przy minimalnej ilości śniegu. Trasa podejścia na Skrzyczne liczy 4,8 km i +720 m przewyższenia, przewidziana jest także skrócona wersja dla dzieci i młodzieży.

  • XXII Puchar Pilska – 05.02.2022

Tradycyjne zawody w beskidzkiej mekce narciarzy, organizowane od ponad 20 lat w formule zespołowej. Dużo podejść i zjazdów po wymagających leśnych przecinkach i otwartych stokach, w sumie ok 25 km i +2100 m przewyższenia. Można startować w zespołach damskich, męskich i mieszanych, przygotowana będzie także krótsza trasa dla dzieci.

  • XXXIV Memoriał Jana Strzeleckiego – 05.03.2022

To najstarsze zawody w zestawieniu, pierwsza edycja odbyła się w 1989 r. Historycznie oddzielnie liczony był czas podejścia i zjazdu, a wynik zależał od skomplikowanego przelicznika zapożyczonego z włoskich zawodów Trofeo Carlo Marsaglia. W tym roku „Strzelecki” będzie organizowany indywidualnie z czasem mierzonym na całej długości trasy, która będzie liczyła ponad 20km, a bazą zawodów będzie zaprzyjaźnione schronisko w Dolinie Roztoki.

  • IX Puchar Budrem KW Zakopane – 02.04.2022

Zawody rozgrywane na trasie znanej z poprzednich edycji: z Doliny Roztoki przez Zawrat na Halę Gąsienicową, z nowością w postaci zjazdu z Karbu i metą przy schronisku Murowaniec. Podczas tegorocznej edycji zostanie przygotowana także druga, łatwiejsza trasa w formule „open”.

  • XXI Memoriał Ratowników Górskich im. Piotra Malinowskiego – 18.04.2022, Mistrzostwa Polski

Długo wyczekiwane, powracające po 4-letniej przerwie, najtrudniejsze zawody w polskich Tatrach, kultowy „Malinowski” w tym roku odbędą się w Poniedziałek Wielkanocny. Z tradycyjną trasą prowadzącą przez pięć przełęczy (o ile warunki śnieżno-przyrodnicze pozwolą): Liliowe, Świnicką, Karb, Zawrat i Kozią. To niepowtarzalna okazja do ścigania się z czołówką polskich i słowackich zawodników, oraz – co nie mniej ważne – do hucznego zakończenia sezonu z tańcami do świtu…

Serdecznie zapraszamy zawodników oraz kibiców!

Monika Strojny
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum