20 grudnia 2021 11:31

19-letni Kazuma Ise przechodzi „Hallucination” i stawia na 8C+ [aktualizacja]

Nowe 8C+ w Japonii? Na tyle wycenił swoje przejście młody Kazuma Ise. 19-latek powtórzył w rejonie Hourai boulder Hallucination. Dopisał FA, bo to pierwsze powtórzenie po obrywie.

***

Japończycy nie mają oporów przed mocnym wycenianiem baldów. Za przykładem starszych kolegów poszedł 19-letni Kazuma Ise, choć w tym przypadku trudno powiedzieć, czy 8C+ się utrzyma (w końcu to kosmiczna cyfra). Oryginalny problem to pomysł i wykonanie Koyamady z 2003 roku, który trudności ocenił na 8B+. Ise zrobił pierwsze przejście po oberwaniu chwytu i w takiej postaci zasługuje jego zdaniem na 8C+.

19-letni Kazuma nie ma jeszcze specjalnie bogatego doświadczenia w najwyższych rejestrach rudności. Pierwsze 8C zrobił na początku ubiegłego roku – padło wtedy Byaku-dou w Hourai (nawiasem mówiąc bardzo ciekawe przejście, bo boulder autorstwa Koyamady z 2003 roku notował tylko trzy powtórzenia, to trzecie należy właśnie do Kazumy). Potem dołożył jeszcze dwa przejścia 8C, Mona Lisę i Vanitas, także w Hourai.

Na "Byaku-dou" 8C (fot. arch. Kazuma Ise)

Na „Byaku-dou” 8C (fot. arch. Kazuma Ise)

***

Ostatnimi czasy najchętniej 8C+ przy autorskich liniach stawia Ryuichi Murai, który wyrobił już sobie markę doskonałego boulderowca. W grudniu tego roku otworzył swój trzeci tak trudny problem – w Mizugakiyama Natural Park powstało syte, sześcioruchowe Floatin. Również w tym sezonie w Shiobara pojawił się długi dla odmiany Nexus (Murai naliczył aż 40 przechwytów). Z kolei rok 2019 to United w Mizugakiyama Natural Park.

Pierwszy 8C+ otworzył w Japonii nie kto inny jak Dai Koyamada. W 2017 roku powstała Nayuta w Gero.

źródło: Instagram, 8a.nu, archiwum wspinanie.pl

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum