14 grudnia 2021 09:42

James Pearson i „Harder Faster” E9 7a na filmie

W ubiegłym roku James Pearson powtórzył Harder Faster E9 7a, rzadko chodzony, bardzo ryzykowny trad biegnący w Black Rocks (Derbyshire). W sieci pojawił się film, w którym Pearson przybliża historię drogi, oczywiście jest i samo przejście Brytyjczyka.

Harder Faster (Dark Sky Media):
***

Lot z góry Harder Faster (o pełnej kontroli na górnym odcinku trudno w ogóle mówić) najprawdopodobniej skończyłby się upadkiem na ziemię, stąd niewielu tradowców na przestrzeni dwóch dekad odważyło się na próby. Drogę jako pierwszy przeszedł w 2000 roku Brytyjczyk Charlie Woodburn, trzy lata później wyczyn powtórzył australijski wspinacz Toby Benham (Lucky Chance). I to właśnie Australijczyka asekurował w 2003 roku James Pearson (sam zresztą spróbował wtedy przechwytów). Do Pearsona należy dopiero drugie powtórzenie.

James Pearson na „Harder Faster” (fot. Dark Sky Media)

***

Jeśli po obejrzeniu Harder Faster poczujecie niedosyt, polecamy filmy z 19. Krakowskiego Festiwalu Górskiego, znajdziecie je na platformie playkrakow.com (dostępne do końca miesiąca). Wśród nich jest między innymi kilka mocnych tradowych kawałków z tegorocznego Brit Rock, w tym „The Fall Theory” w reżyserii Alastaira Lee. Portret szalonego Franco Cooksona, który przełamuje granice strachu na kolejnych superryzykownych tradach. Towarzyszy mu 15-letni Tom Pearce, który zdążył już powtórzyć jedną z dróg Franco – Divine Moments of Truth E9 6c w Kay Nest (o tym przejściu pisaliśmy TUTAJ, zobaczycie je także na filmie).

W festiwalowym pakiecie filmowym jest też „E11. Lexicon” (znów za kamerą Alastair Lee). W filmie 50-letni Neil Gresham mierzy się ze swoim najtrudniejszym projektem tradowym – Lexicon E11 7a na ścianie Pavey Ark’s East Gully w Lake District. Droga ma już powtórzenie Steve’a McClure’a. Naprawdę mocne ujęcia!

„Lexicon” (materiały producenta)

Więcej o filmach pokazywanych w ramach tegorocznego KFG TUTAJ.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum