11 grudnia 2021 09:53

Jakob Schubert kosi w Siuranie: „King Capella” i „La Capella”

Który to już raz Jakob Schubert pokazuje nieziemską wręcz moc… Na konto Austriaka trafiają dwa ekstremy z Siurany – King Capella i La Capella. O trudnościach za moment.

***

Obie drogi to sektor La Capella w Siuranie. Obie niedługie – po kilkanaście metrów, boulderowe, niezależne, choć bezpośrednio ze sobą sąsiadujące. Wreszcie, obie padły łupem Jakoba Schuberta tego samego dnia (w przeciągu dwóch godzin), choć zaczął je patentować ciut wcześniej. King Capella to w sumie cztery dni pracy, na La Capellę zeszło Austriakowi pięć prób.

Autorem linii King Capella jest Will Bosi (marzec 2021, obicie David Brascó). „Seria boulderów, jeden po drugim, dla mnie to kolejny poziom trudności”” – pisał po przejściu Szkot i postawił przy drodze 9b+. Pierwsze powtórzenie padło w listopadzie, zrobił je Alex Megos. Drugie trafia teraz do Jakoba. Z kolei starsza La Capella 9b ma trochę więcej przejść, pierwszy poprowadził ją w 2011 roku Adam Ondra.

Co o trudnościach obu dróg sądzi Jakob Schubert?:

Dyskutowanie o wycenach, zwłaszcza w przypadku boulderowych dróg, jest zawsze trudne, ale wydaje mi się, że obie są stopień łatwiejsze niż sugerują autorzy. King Capella odczułem jako mocne 9b, a La Capella zdecydowanie nie wydaje mi się trudniejsze niż 9a+, ale to tylko moje przemyślenia.

Z pewnością to niesamowite drogi, wielki szacunek dla Willa Bosiego i Adama Ondry.

***

Jakob ma na koncie już cztery drogi 9b (i całą masę innych rzadkich, superciekawych przejść), to: Fight or Flight w Olianie (2015), La Planta the Shiva w Villanueva del Rosario (2016),  Stoking the Fire w Santa Linya (2018) i Neanderthaltakże w Santa Linya (2018). Najtrudniejsza w kapowniku Austriaka jest Perfecto Mundo 9b+, biegnąca w sektorze Raco de la Finestra w Margalefie (2019).

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum