Jak czytać komunikat lawinowy TOPR? Bezpłatny warsztat online, zaprasza Andrzej Marasek

W Tatrach właśnie zaczęły się wczesno zimowe warunki, spadł pierwszy większy śnieg, TOPR ogłosił zagrożenie lawinowe. Te pierwsze tygodnie to wyjątkowo trudny czas dla turystów – poślizgnięcia na małej ilości śniegu i lodzie kończą się często bardzo poważnymi urazami, a czujność w kontekście lawinowym jest jeszcze osłabiona. A to właśnie przy 1. i 2. stopniu zagrożenia dochodzi do największej liczby wypadków.

Warsztat lawinowy (fot. Jan Wierzejski)

Warsztat lawinowy (fot. Jan Wierzejski)

***

Można powiedzieć, że panaceum na tego typu warunki może być uczestnictwo w  kursie, jednakże często wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo takiego szkolenia potrzebuje. Jeśli zastanawiacie się, czy faktycznie tak czy nie, zobaczcie przygotowany materiał, który powstał we współpracy 5+Szkoły Górskiej z szefem szkolenia TOPR Andrzejem Maraskiem. Z jednej strony to wstęp do szkolenia lawinowego, z drugiej absolutnie podstawowa wiedza, którą musicie mieć zanim wybierzecie się zimą w Tatry i inne góry, tak pieszo jak i na skitourach.

Komunikat lawinowy TOPR jest ogłaszany od pierwszych dni, gdy w Tatrach pojawia się większa ilość śniegu – nie ma jednak stałej daty od – do, wszystko zależy od warunków. Może się zdarzyć, że pierwszy komunikat pojawi się we wrześniu, a może dopiero w styczniu. W ubiegłym sezonie pierwszy komunikat został ogłoszony w grudniu, a ostatni dopiero w połowie czerwca!

Warsztat lawinowy (fot. Jan Wierzejski)

Warsztat lawinowy (fot. Jan Wierzejski)

W materiale znajdziecie podstawowe zagadnienia dotyczące 5-stopniowej skali zagrożenia i co każdy ze stopni oznacza, uwzględniając także specyfikę Tatr:

  • prawdopodobieństwo wywołania lawiny,
  • układ najbardziej niebezpiecznych obszarów,
  • rozmiar lawin, ilość i ich charakter – ocena skali zagrożenia.

Andrzej Marasek tłumaczy także, czym jest stopień zagrożenia lawinowego oraz od czego jest niezależny, a także precyzuje, co kryje się pod używanymi w komunikatach nazwami, m.in. róży wiatrów i niekorzystnych wystaw czy nachylenia stoku: umiarkowanie stromy, stromy czy ekstremalny.  Uwypukla także, o czym wielu turystów zapomina, że tzw. stok ekstremalny lawinowo wcale nie musi być bardzo stromy!

Warsztat odpowiada także na pytania o możliwości poruszania się w górach np. przy 3. i 4. stopniu zagrożenia; dlaczego 5. stopnia nie ogłasza się w Polsce; kto dokładnie w TOPR-ze decyduje o komunikacie lawinowym i dlaczego odchodzi się od kopania profili śniegowych. Poruszone zostały także zagadnienia oznaczeń w terenie, testu śladu i symptomów ostrzegawczych, odkładania się śniegu pod wpływem wiatru czy wreszcie poruszania się z plecakiem lawinowym.

W materiale zobaczycie także prawdziwe zdjęcia i filmy z wypadków lawinowych w Tatrach i na świecie, oraz ogólną analizę zdarzeń, które miały miejsce m.in. pod Rysami, w żlebie pod Palcem, w Dolinie Suchej Kasprowej czy pod Pośrednią Turnią. Wypadkom lawinowym pod Rysami poświęcono nieco więcej uwagi, gdyż w ostatnich latach szlak ten obfituje w bardzo groźne i tragiczne zdarzenia.

Materiał został nakręcony w maju 2020 roku, także nie omawia zdarzeń z ostatniego sezonu, nie zastąpi także pełnego szkolenia lawinowego, ale może pomóc osobom niedoświadczonym w przybliżeniu zagrożeń, które czekają zimą w górach. Mamy nadzieję, że uświadomi Wam to, od czego  może zależeć życie…

Film do obejrzenia bezpłatnie na stronie 5+Szkoły Górskiej: https://szkola-gorska.pl/szkola-online/

Monika Strojny
5+Szkoła Górska
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum