20 grudnia 2021 09:35

Adam Ondra i jego nowość „Kout pikle” 9a+ (kto wie, czy nie 9b)

Adam Ondra otwiera kolejną drogę w Morawskim Krasie. Tak jak zapowiadał, wciąż można znaleźć tam naprawdę trudne, może nawet futurystyczne projekty. Najnowsza linia to wyższa półka wycenowa. Nazywa się Kout pikle i z pewnością zasługuje na 9a+, a może nawet więcej.

Adam Ondra na "Kout Pikle" 9a+ (fot. arch. A. Ondra)

Adam Ondra na „Kout Pikle” 9a+ (fot. arch. A. Ondra)

***

Kout pikle znajduje się w rejonie Býčí skala, tam gdzie tej jesieni Adam otworzył już kilka ciekawych i niełatwych dróg (pisaliśmy o nich TUTAJ). Najnowsza linia jest z najtrudniejsza z całej puli. Czech pisze: „między 9a+ i 9b, ale zostańmy bezpiecznie przy 9a+😅”. To oczywiście kumpelski przytyk do ostatnich szalonych przecen Jakoba Schuberta w Siuranie, w tym La Capelli autorstwa Ondry – według Austriaka zasługującej nie na 9b a co najwyżej 9a+ (z kolei King Capella nie 9b+ a 9b).

I jeszcze kilka słów Czecha o Kout pikle:

W sobotę rano udało mi się trafić na mroźne warunki w rejonie i okazało się, że mój projekt jest zupełne suchy.  Ponieważ biegnie w jaskini, w wyniku różnicy temperatur jest tam często wilgotno. W niedzielę na mój gust było nawet za zimno, ale było warto.

Naprawdę ciężko ją wycenić, z pewnością mogłaby mieć 9b. Niesamowity boulder 8C w zacięciu!!, potem siłowo-wytrzymałościowe 8c do końca. Uwielbiam tę drogę. Ma świetny charakter, jest ultratechniczna i jednocześnie ultrasiłowa.

Adam Ondra na „Kout Pikle” 9a+ (fot. arch. A. Ondra)

Z weryfikacją trudności może być nieco ciężej niż w przypadku hiszpańskich ekstremów. Morawski Kras to zdecydowanie mniej popularny kierunek wśród wspinaczy. Coś czujemy, że na powtórzenie Kout pikle przyjdzie trochę poczekać… Jeśli w ogóle znajdzie się chętny ;)

źródło: FB Adam Ondra

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum