17. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Tegoroczna edycja naszej imprezy odbywa się w cieniu zmagań z Covidem, co niewątpliwie wpływa na jej przebieg. Po rocznej przerwie wznawiamy jednak nasze pokazy, ponieważ w ostatnim czasie pojawiło się przynajmniej kilka znaczących produkcji kina górskiego, które warto zaprezentować szerszej publiczności.

Ostatnie dwa lata wyjątkowo zachęcały do refleksji i do sięgania pamięcią wstecz, a to skłoniło filmowców do realizacji szeregu wartościowych filmów, odwołujących się do wydarzeń z przeszłości. Nie bez znaczenia były też istotne rocznice. I tak w stulecie pierwszej wyprawy na Everest John Porter zrealizował film „Everest 1921, 1922, 1924 by Those, Who Were There” odwołujący się do pierwszych brytyjskich wypraw na tę górę, widzianych z dzisiejszej perspektywy przez tych, którzy zdobyli jej szczyt. Inny ważny film związany z tą górą to „Everest. The Hard Way” uznanego reżysera kina górskiego Pavla Barabasza, który przywołał dramat słowackiej wyprawy z 1988 roku.

Z kolei 50. rocznica historycznego przepłynięcia przez Polaków kanionu Colca została uwieczniona w nowocześnie zmontowanym i trzymającym w napięciu amerykańskim dokumencie „Goodspeed. Los Polacos”.

Również 50. rocznica słynnej polskiej wyprawy alpinistycznej na Kunyang Chhish skłoniła Marcina Szymczaka do zrealizowania prezentacji wykorzystującej zdjęcia, filmy i nagrania rozmów wspinaczy podczas akcji górskiej. Dzięki temu choć na chwilę możemy przenieść się w czasie, by wraz z naszymi nieżyjącymi już alpinistami poczuć dramaturgię tamtych dni.

I jeszcze jedna rocznica została upamiętniona w filmie –minęło już 25 lat od ukończenia przez Krzysztofa Wielickiego Korony Himalajów. Dało to impuls do powstania refleksyjnego i ujmującego kapitalnymi zdjęciami filmu #To_Be.

W naszym repertuarze nie zabraknie też współczesnych akcentów. Dla miłośników wspinaczki skalnej przygotowaliśmy niedawno zrealizowany cykl filmów brytyjskich Brit Rock Film Tour. Ważne miejsce w naszym repertuarze zajmuje także film Alexa Txicona „La Montaña Desnuda” o pierwszym w historii zimowym wejściu na Nanga Parbat. Jest to współczesne kino, pełne dynamiki i pięknych kadrów, a jednocześnie odwołujące się do wielkiego wyczynu, którym emocjonował się cały górski świat.

Mamy też w programie coś zupełnie nowego – film z udziałem Andrzeja Bargiela z tegorocznej wyprawy w Karakorum, który miał swoją premierę pod koniec listopada. Porywające zdjęcia z drona czy kadry z przeprawy przez Karakorum robią naprawdę ogromne wrażenie.

W programie znalazły się również dwa filmy czysto narciarskie – jeden autorstwa naszego rodaka mieszkającego w Kanadzie, Petera Chrzanowskiego, który nakręcił „The Spirit”, poświęcony pamięci jednego z najlepszych narciarzy ekstremalnych lat 80. i 90. Drugi obraz, „Numinous”, to już współczesna produkcja, łącząca się z filmem Chrzanowskiego tym, że głównym bohaterem jest dokonujący nieprawdopodobnych wyczynów na niemal pionowych stokach Kye Petersen, syn bohatera poprzedniego ”The Spirit”.

Jak zwykle nasza impreza składa się też ze spotkań na żywo ze znanymi alpinistami czy filmowcami. W tym roku będziemy mogli wysłuchać prezentacji Alka Lwowa, który opowie o 50 latach spędzonych w górach, Leszka Cichego w programie poświęconym urokom gór Islandii, a także Oswalda Rodrigo Pereirę, który przybliży nam to, co się działo na stokach K2 w tym roku, i to zarówno zimą jak i latem.

Z kolei Monika Witkowska będzie wspominała swoją pechową i zarazem dramatyczną wyprawę z tego roku na Broad Peak. Będzie również czas na wspomnienie tych, którzy odeszli w ostatnim czasie, a którzy na stałe zapisali się w historii polskiego alpinizmu – czy to swoimi dokonaniami, czy też pracą twórczą. Są to tak znaczące postacie jak Marek Janas, Józef Nyka czy Marek Konecki.

To tylko garść wrażeń, które czekają nas podczas zbliżającego się Przeglądu. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z pełnym repertuarem, dostępnym na stronie www.wpfg.pl.
Podczas imprezy będzie działało stoisko z publikacjami górskimi, będzie też można zdobyć autografy znanych autorów książek. Na widzów tradycyjnie czekają upominki od sponsorów.




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum