10 najchętniej czytanych artykułów 2021 roku

Sprawdziliśmy, jakie artykuły z różnych działów serwisu wspinanie.pl, najbardziej zainteresowały naszych Czytelników w 2021 roku. Zapraszamy do lektury, która w jakimś stopniu jest także podsumowaniem najważniejszych wydarzeń ostatnich 12 miesięcy. Listę najpopularniejszych filmów 2021 roku znajdziecie tutaj.

Znacząca część terenów wspinaczkowych w Polsce znajduje się na terenach prywatnych, których właściciele, mimo że nie muszą, udostępniają je wspinaczom (fot. Nasze Skały)

Znacząca część terenów wspinaczkowych w Polsce znajduje się na terenach prywatnych, których właściciele, mimo że nie muszą, udostępniają je wspinaczom (fot. Nasze Skały)

[Skały] Nasze Skały: nieodpowiedzialne zachowania wspinaczy doprowadzą do straty kolejnych rejonów

Znacząca część terenów wspinaczkowych w Polsce znajduje się na terenach prywatnych, których właściciele, mimo że nie muszą, udostępniają je wspinaczom. Niestety otrzymujemy coraz więcej sygnałów o niewłaściwych zachowaniach wspinaczy.

Laura Rogora na Erebor 9b/+ (fot. Overchalked)

Laura Rogora na Erebor 9b/+ (fot. Overchalked)

[Skały] Historyczny wyczyn! Laura Rogora poprowadziła „Erebor” 9b/+

Laura Rogora dokonała historycznego przejścia. Włoszka poprowadziła Erebor 9b/+, tym samym jest pierwszą kobietą z drogą o takich trudnościach na koncie. Niestety, chwilę później trudności drogi zostały obniżone do 9b.

Arena Wspinaczkowa Makak (fot. FB Makak)

Arena Wspinaczkowa Makak (fot. FB Makak)

[Sztuczne ściany] Wypadek na Makaku. Najprawdopodobniej zawiódł system autoasekuracji

3 września miał miejsce poważny wypadek na warszawskiej ścianie Arena Wspinaczkowa Makak. 73-latek spadł z wysokości 8-9 metrów, korzystał z urządzenia do autoasekuracji firmy Perfect Descent.

Ola Mirosław, radość z rekordu świata

Ola Mirosław, radość z rekordu świata

[Sport] Tokyo 2020: Janja Garnbret mistrzynią olimpijską. Ola Mirosław tuż za podium

Historyczny olimpijski finał już za nami. Mistrzynią została Słowenka Janja Garnbret. Nasza reprezentantka, Aleksandra Mirosław, zajęła 4. miejsce.

Trójka z „Expandera”, od lewej: Kacper Tekieli, Piotr Sułowski, Maciej Ciesielski

[Alpinizm] Ciesielski, Tekieli, Sułowski: zimowy „Expander” pokonany w 43 godziny i 50 min

Doborowy zespół taterników – Maciej CiesielskiKacper Tekieli i Piotr Sułowski – dzisiejszej nocy zakończył wspinaczkę na niezwykłej łańcuchówce Expander. Na pokonanie 4 Sprężyn wspinacze potrzebowali 43 godzin i 50 min! To pierwsze przejście zimowe!

Krzysztof Treter

Krzysztof Treter

[Alpinizm] Nie żyje Krzysztof Treter

30 października po długiej i ciężkiej chorobie odszedł Krzysztof Treter, wspinacz, doświadczony instruktor alpinizmu, tłumacz literatury górskiej i autor.

Maria Kittl

Maria Kittl (fot. ORF Landesstudio Oberösterreich)

[Alpinizm] 89-letnia Maria Kittl: „kiedy widzę stromą ścianę, moje serce zaczyna śpiewać”

Jeśli nie chce wam się jechać w skały, bo coś was boli, albo macie przysłowiowego lenia – obejrzyjcie krótki filmik z Marią Kittl. Austriaczka ma 89 lat i duszę młodego wspinacza.

Zadni Koscielec, Załupa H (fot. Edward Lichota)

Zadni Koscielec, Załupa H (fot. Edward Lichota)

[Skialpinizm] Jacek Czech: pierwszy pełny zjazd Załupą H

25 kwietnia br. Jacek Czech (junior) wykorzystał dobre wiosenne warunki i dokonał pierwszego pełnego zjazdu Załupą H na Zadnim Kościelcu.

Mingma G zmierza w kierunku prawdziwego szczytu Manaslu (fot. Jackson Groves)

[Himalaizm] Prawdziwe i nieprawdziwe wierzchołki Manaslu

Mingma G Sherpa przypomniał, gdzie znajduje się prawdziwy wierzchołek Manaslu i zwrócił uwagę na zagadnienie, które do niedawno zajmowało tylko skrupulatnych pasjonatów. Sięgamy zatem do szczegółowego opisu topograficznego wykonanego w 2020 r. przez specjalną grupę badawczą 8000ers.com i porównujemy informacje z najnowszymi zdjęciami.

Ekipa nepalskich alpinistów w bazie pod K2 (fot. nimsdai.com)

[Himalaizm] Nepalczycy zrobili to! K2 zdobyte zimą

16 stycznia o godz. 17.00 (13.00 czasu polskiego), nepalski zespół dokonał pierwszego w historii zimowego wejścia na K2 (8611 m). Był to ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum