4 listopada 2021 09:08

Luka Stražar i Nejc Marčič: słoweńska direttissima na Tsoboje (6680 m)

Słoweńcy Luka Stražar i Nejc Marčič dokonali pierwszego przejścia północno-zachodniej ściany Tsoboje (Chobutse, 6680 m) w Nepalu.

Slovenian direct (1700 m, ED, M5, AI5), Tsoboje (6680 m)

Slovenian direct (1700 m, ED, M5, AI5), Tsoboje (6680 m)

***

Tsoboje, znajdujący się w rejonie Rolwaling w Nepalu, został po raz pierwszy zdobyty w 1972 roku przez niemiecką wyprawę. Ściana północno-zachodnia pozostawała dziewicza.

Luca i Nejc pokonali drogę w dniach 28-30 października z dwoma biwakami. Na 1700-metrowej linii napotkali trudności ED, M5, AI5. Dla pewności weszli na oba wierzchołki góry (środkowy i wschodni). Zeszli drogą od strony zachodniej.

Luca relacjonuje:

Pierwszego dnia zmagaliśmy się z cienkim i kruchym lodem. Musieliśmy nawet zjechać jeden wyciąg po tym, jak okazało się, że nie możemy znaleźć drogi przez strome płyty. Dlatego pierwszego dnia zabiwakowaliśmy niżej niż planowaliśmy. Mieliśmy dużo szczęścia, ponieważ znaleźliśmy tam wystarczająco dużo miejsca na w miarę komfortową noc w stromym terenie. Drugi biwak zrobiliśmy w szczelinie lodowcowej. Taktyka, by nie zabrać ze sobą namiotu, opłaciła się.

Trzeba dodać, że przejście udało się zrealizować dosłownie w ostatniej chwili, tuż przed planowanym odlotem z Katamandu.

Nejc Marčič i Luka Stražar na szczycie Tsoboje (6680 m), fot. Luka Stražar

Nejc Marčič i Luka Stražar na szczycie Tsoboje (6680 m), fot. Luka Stražar

Słoweńcy to świetny i doświadczony zespół. Luka i  Nejc zostali w 2012 roku nagrodzeni Złotym Czekanem za wytyczenie Sanjači zlatih jam (VI/5, M5, A2) na K7 (6615 m). Zaś Luka Stražar na koncie drugi Złoty Czekan za nową drogę na Latok 1, pokonaną w zespole z Alešem Česnem  i Tomem Livingstonem.

Źródło: pzs.si
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum