16 listopada 2021 09:08

Staszek Taranowski przechodzi „La Planta de Shiva” 8c

KW Toruń donosi o świetnym przejściu swojego klubowicza. Staszek Taranowski poprowadził La Planta de Shiva 8c w Villanueva del Rosario. Brawo!

Staszek Taranowski, "La Planta de Shiva" 8c, Villanueva del Rosario (fot. arch. S. Taranowski)

Staszek Taranowski, „La Planta de Shiva” 8c, Villanueva del Rosario (fot. arch. S. Taranowski)

***

La Planta de Shiva 8c to pierwszy wyciąg słynnej 9b, obitej przez Manolo del Castillo i José Irigoyena, a pokonanej po raz pierwszy w 2011 roku przez Adama Ondrę. Pierwsza część ekstremu jest równie fajna, przed Staszkiem na andaluzyjską perełkę skusiło się kilku naszych wspinaczy.

O La Planta de Shiva 8c w samych superlatywach wypowiadał się Michał „Kwiato” Kwiatkowski. Kwiato powtórzył drogę dwa lata temu, pisał o niej wtedy między innymi: „uważana za solidną w swojej wycenie z najtrudniejszymi ruchami na końcu, gdzie należy być bardzo precyzyjnym, a w dodatku dość „świeżym”, co chyba jest największym wyzwaniem”. W tym sezonie mieliśmy kolejne polskie powtórzenie – Adama „Gaduły” Karpierza.

Warto dodać, że także w tym roku Staszek poprowadził najtrudniejszą drogę na Suchym Połciu – Soczysty sprint VI.7, notując przy okazji swoją życiówkę.

***

*Dłuższa wersja, czyli La Planta de Shiva 9b, z pierwszym przejściem Adama Ondry. Dopiero pięć lat później drogę powtórzył Austriak Jakob Schubert. W sezonie 2017 świat usłyszał o pierwszym kobiecym 9b – La Planta de Shiva poddała się rodaczce Schuberta, Angeli Eiter. Kolejne przejścia dołożyli Amerykanin Jonathan Siegrist oraz Hiszpanie Jorge Díaz-Rullo i Jonatan Flor.

źródło: KW Toruń
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum