20 listopada 2021 16:08

„Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy”

Ukazała się książka „Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy”. To wyjątkowa opowieść przedstawiająca wydarzenia związane z najwyższą górą Ziemi przed rokiem 1921.

„Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy”, Craig Storti, 2021

„Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy”, Craig Storti, 2021

***

Mount Everest zmierzono po raz pierwszy w 1850 roku, ale przez 71 lat nikt nie zdołał zbliżyć się do szczytu na odległość mniejszą niż 65 kilometrów. Craig Storti przedstawia emocjonującą historię poszukiwań najwyższej góry świata.

Jej bohaterami są nie tylko tak znane postaci jak George Everest, Francis Younghusband i George Mallory, ale też cisi bohaterowie: Alexander Kellas, Charles Bell czy Dalajlama.

Storti zabiera czytelnika do czasów rywalizacji (zwanej Wielką Grą) między Imperium Brytyjskim a Imperium Rosyjskim, pierwszej wojny brytyjsko-afgańskiej i badań prowadzonych na obszarze Indii.

To mało znana historia znacznie wykraczająca poza podbój najwyższej góry świata – potyczki szpiegów, wojny, intrygi polityczne, a wszystko w otoczeniu mułów, wielbłądów, wołów, jaków i zebruli.

Scott Ellsworth, autor „Ponad światem. Wspinaczka, obłęd i zabójczy wyścig o himalajskie szczyty”, pisze o tak:

Craig Storti dał nam książkę, której potrzebowaliśmy. Nieosiągalny Everest to świetnie napisane historyczne preludium do wielkiej epoki wspinaczki himalajskiej.

Książka jest dostępna w promocyjnej cenie w księgarni wspiananie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum