10 listopada 2021 10:02

Z Mirowa i Rzędkowic

Pisaliśmy o nowościach na Jurze Południowej, mamy też kilka długich i trudniejszych dróg z tego roku na północnych krańcach. Zaglądamy do Mirowa i Rzędkowic.

***

Mirów upatrzył sobie w tym sezonie Waldek Podhajny. Na Turni Kukuczki (tam gdzie biegnie jego Blitzkrieg VI.5 z 1999 roku) powstał Don Kichot VI.4+ (9R+ST). Waldemar poprowadził linię na prawo od Kuchara z La Manczy. Droga startuje na wprost pierwszego ringa, niezależnie od trada (Komin Kukuczki), potem idzie jak puszcza – na prawo od przelotów, bliżej filara.

Jest i bardziej wkaszalna wersja – Sancho Pansa VI.3 (9R, stanowisko w planach). Łatwiejszy wariant ucieka sprzed trudności, po 7 ringu, w prawo.

Turnia Kukuczki, Mirów: linia nr 17 "Don Kichot", nr 18 "Sancho Pansa" (rys. Grzegorz Rettinger)

Turnia Kukuczki, Mirów: linia nr 17 „Don Kichot”, nr 18 „Sancho Pansa” (rys. Grzegorz Rettinger)

Waldemar nie kończy z eksploracją Mirowa. Będą nowe drogi, ale pewnie już w przyszłym roku.

W tym roku powstała także kolejna „Waldemarówka” w Rzędkach. Na Okienniku realizacji doczekał się projekt numer 8 z przewodnika „Jura Północna” – teraz to już Plastik fantastik VI.4+ (8R + ST). Startuje wspólnie z Czeskim krzyżowcem (1. ring), następnie idzie do góry w przewieszenie, aż do wyjściowej rysy i ostatniego przelotu Ostatniej krucjaty (wspólny stan).

Środki na obicie dróg pochodzą z puli IŚW „Nasze Skały”.

PS Jeszcze w zeszłym roku w na Wielkiej Baszcie w Rzędkowicach, na lewo od Najtrudniejszej rysy świata, powstał Hashtag VI.4 (4R+ST). Linia pokrywa się z projektem numer 15 z „Jury Północnej”. Autorami drogi są Jacek Czech (senior) i Marcin „Flower” Poznański.

Przewodnik „Jura Północna” (wyd. 3, 2020) jest dostępny w księgarni wspinanie.pl.

„Jura Północna. Przewodnik wspinaczkowy", Grzegorz Rettinger, wyd. 3, 2020

„Jura Północna. Przewodnik wspinaczkowy”, Grzegorz Rettinger, wyd. 3, 2020
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum