21 listopada 2021 12:40

Włosi na Kondge Ri i Tengkangpoche

Włoska wyprawa weszła dwiema równoległymi liniami na Kondge Ri (6187 m) i następnie na Tengkangpoche (6490 m) w Nepalu.

Kondge-Ri i Tengkangpoche z liniami przebytymi przez zespół: François Cazzanelli, Emrik Favre, Leonardo Gheza, Jerome Perruquet, Francesco Ratti (fot. Francesco Ratti)

Kondge Ri i Tengkangpoche z liniami przebytymi przez zespół: François Cazzanelli, Emrik Favre, Leonardo Gheza, Jerome Perruquet, Francesco Ratti (fot. Francesco Ratti)

***

5-osobowy zespół działał wspólnie, rozdzielając się jedynie na fragmencie właściwych trudności technicznych północnego muru Kondge Ri. Ocenili, że ten odcinek bezpieczniej będzie pokonać wspinając się równolegle w dwóch zespołach.

François Cazzanelli i Leonardo Gheza wybrali wyglądającą na bardziej lodową linię z prawej, gdzie napotkali trudności AI5 R M7/A2. Swoją drogę nazwali Santarai.

Francesco Ratti, Emrik Favre i Jerome Perruquet zdecydowali się na ewidentne zacięcie, biegnące w lewo. Ratti pisze:

Nasza linia okazała się zdecydowanie bardziej wymagająca niż oczekiwaliśmy, godna najpiękniejszych, technicznych mikstowych dróg w masywie Mont Blanc.

Trudności 450-metrowej i składającej się z 11 długich wyciągów Settebello zespół ocenił analogicznie do biegnącej obok drogi kolegów, czyli na AI5 R M7/A2.

Po spotkaniu na przełęczy (5700 m) oba zespoły biwakują w jej pobliżu. Kolejnego dnia granią dochodzą do Kondge Ri i kontynuują wspinaczkę w kierunku Tengkangpoche. Drugi biwak zakładają przed początkiem grani prowadzącej na ten szczyt.

Leonardo Gheza, Emrik Favre, Jerome Perruquet, Francesco Ratti i François Cazzanelli na wierzchołku Tengkangpoche (fot. Francesco Ratti)

Leonardo Gheza, Emrik Favre, Jerome Perruquet, Francesco Ratti i François Cazzanelli na wierzchołku Tengkangpoche (fot. Francesco Ratti)

4 listopada stają na szczycie Tengkangpoche i tego samego dnia udaje im się dotrzeć do bazy.

Źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum