3 listopada 2021 15:46

Janja Garnbret onsajtem na „Fish Eye” 8c

Janja Garnbret pozazdrościła swoim rodaczkom wspinania w Katalonii.* Teraz działa w Olianie, gdzie onsajtem wkosiła Fish Eye 8c. To najprawdopodobniej najlepsze przejście w tym stylu wśród kobiet!

***

Chwilę zajęło Słowence przyzwyczajenie się do długich, wytrzymałościowych dróg Oliany. Na początku były nieudane próby onsajtowe na dwóch 8b+: Humildes pa casa i Gorillas en la Nieba (tę pierwszą zrobiły onsajtem przed laty między innymi rodaczki Garnbret, Maja Vidmar i Mina Markovic). Wystarczył jednak porządny rest, by od strzału poradzić sobie z jeszcze trudniejszą Fish Eye 8c.

50-metrową Fish Eye (Daila Ojeda, 2010) znają chyba wszyscy bywalcy Oliany, i nie tylko. To jedna z najczęściej chodzonych dróg w rejonie, z wieloma powtórzeniami – wśród kobiet i mężczyzn. Onsajtem pokonywali ją już Ramonet i Stefano Ghisolfi. Jednak przed Słowenką nie udało się to żadnej kobiecie.

Janja Garnbret walczy na "Fish Eye" 8c (fot. Pierre Délas / Fanatic Climbing)

Janja Garnbret walczy na „Fish Eye” 8c (fot. Pierre Délas / Fanatic Climbing)

Wygląda na to, że obecnie to najlepszy kobiecy OS. Co prawda już w 2010 roku Francuzka Charlotte Durif przeszła w tym stylu Le roi du pétrole 8c w rejonie Pic Saint Loup, tyle że droga spadła później do 8b+. Inna sprawa, że w tamtym czasie narosło wiele wątpliwości co do wiarygodności Durif – o tym, jak niektóre media pomijały milczeniem przejścia Francuzki, przeczytacie w artykule „Miejsce na podium”.

*Wśród wspomnianych Słowenek wspinających się ostatnio w Katalonii była między innymi Vita Lukan, która podobnie jak teraz Garnbret popisała się pierwszorzędnym onsajtem – pokonała w tym stylu Geminis 8b+ w Rodellarze.

źródło: Fanatic Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    8c OS x 2 [2]
    Internety donoszą , że Janja wkosiła kolejne 8c OS -…

    3-11-2021
    jodlosz