5 listopada 2021 15:59

Nie żyje Jacek Rządkowski (1967-2021)

4 listopada zmarł Jacek Rządkowski, muzyk, kompozytor i taternik. Wiele lat temu działał w ważnej akcji „Śmigło dla Tatr” i był zaangażowany przy innych środowiskowych akcjach społecznych.

Jacek Rządkowski (fot. Janusz Głowacki)

Jacek Rządkowski (fot. Janusz Głowacki)

***

Jacek urodził się w 1967 roku w Zgierzu. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Od 15. roku życia prowadził działalność organistowską w różnych parafiach.

Zajmował się również kompozycją. W dorobku ma: symfonię na chór, organy i orkiestrę, poemat na chór i orkiestrę, Tren pamięci Mieczysława Karłowicza, sonatę na organy, miniatury chóralne i organowe, impresję na flet i organy oraz transkrypcje na organy. W 1997 r. zdobył Grand Prix w konkursie kompozytorskim, ogłoszonym przez Biskupa Opolskiego, za utwór: Ave verum – pro coro misto.

Jacek Rządkowski na wspinaniu w skałach i Tatrach (fot. FB Jacek Rządkowski)

Jacek Rządkowski na wspinaniu w skałach i Tatrach (fot. FB Jacek Rządkowski)

Był taternikiem, należał do Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego. Góry stanowiły dla niego bardzo istotne źródło inspiracji twórczej, ale działał też dla społeczności górskiej.

Jacek Rządkowski przedstawia dokonania akcji „Śmigło dla Tatr”, 11 kwietnia 2006

Jacek Rządkowski przedstawia dokonania akcji „Śmigło dla Tatr”, 11 kwietnia 2006

W 2004 roku czynnie zaangażował się w akcję „Śmigło dla Tatr”. Miała ona swój początek na naszym forum, do jej niewątpliwych sukcesów należy zmiana ustawy „O ochronie przyrody”. Dzięki tej zmianie część dochodów z biletów do TPN zaczęto przekazywać na potrzeby TOPR-u. Jacek należał do ścisłego grona jej organizatorów. Później kontynuował działania w Fundacji Kukuczki, np. reprezentował organizację w Radzie „Naszych Skał”.

Redakcja składa kondolencje Rodzinie i Przyjaciołom

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 8 listopada o godz. 9 w Małkini Górnej w Kościele pod Wezwaniem Nawrócenia Św. Pawła Apostoła.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Jacek Rządkowski - organista [15]
    Wczoraj zmarł Jacek Rządkowski . Organista. Żarliwy katolik i antykomunista.…

    5-11-2021
    łojant