16 listopada 2021 13:49

„Eiger wyśniony” – nowe wydanie bestselleru Jona Krakauera

Właśnie ukazało się nowe wydanie „Eigeru wyśnionego”, bestsellerowej książki Jona Krakauera, alpinisty i wielokrotnie nagradzanego literata.

„Eiger wyśniony”, Jon Krakauer

„Eiger wyśniony”, Jon Krakauer

***

„Eiger wyśniony” to 12 górskich historii zebranych w debiut wydawniczy Jona Krakauera (autora światowego bestsellera „Wszystko za Everest”). Książka obejmuje tytułowy Eiger, K2, Denali i szereg amerykańskich ścian, z których jedna – na Devils Thumb – ma wyryte znamię pierwszego przejścia i jest to przejście autora „Eigeru wyśnionego”.

Każda z nowel oddaje smak przejścia po raz pierwszy niedostępną ścianą. Krakauer odtwarza wyprawę z 1936 roku północną ścianą Eigeru, poznaje nas z Johnem Gillem, twórcą współczesnego boulderingu, wprowadza w arkana wspinaczki lodowej w Valdez na Alasce i odtwarza tragedię na K2 latem 1986 roku.

Są tu fascynujące relacje z niebezpiecznych wypraw i wskazówki, jak radzić sobie z nudą w czasie wielodniowego oczekiwania na atak szczytowy, jest podpowiedź, co najlepiej zabrać ze sobą w góry (starannie wybraną lekturę i sprawdzonych przyjaciół!), są historie górskich celebrytów i mniej znanych, a równie ciekawych ludzi gór. Wśród całej gromady barwnych postaci pojawiają się także znajome twarze – jak choćby Kukuczki czy Rutkiewicz.

Niektórzy z nas po lekturze tej książki od razu ruszą na szlak. Ale wszystkich, nawet wielbicieli równin, Krakauer zachęci, by spojrzeć w twarz przygodzie – każdy na własną miarę!

Książka jest dostępna w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum