14 listopada 2021 12:08

Czym się kierować, wybierając namiot?

Jesteś fanem spędzania wolnego czasu na łonie natury o każdej porze roku? Cenisz sobie ciszę i spokój, a w weekendy starasz się uciec od zgiełku miejskiego życia? Jeśli Twoja odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań jest twierdząca, to znaczy, że potrzebujesz dobrej jakości namiotu. Dzięki naszemu przewodnikowi z łatwością wybierzesz odpowiedni namiot, który będzie Twoim wiernym i niezawodnym towarzyszem w trakcie całego wyjazdu i sprawi, że wakacje pod chmurką dostarczą nie tylko niezapomnianych wrażeń, ale również niezbędnego odpoczynku.

Na co zwrócić uwagę, wybierając namiot? (fot. materiały partnera)

Dlaczego zakup odpowiedniego namiotu jest ważny?

Jeśli nie masz doświadczenia w biwakowaniu, możesz uznać, że każdy namiot będzie dobry, byleby nie był dziurawy i dawał się rozłożyć. Większość ludzi, poszukując namiotu na letni biwak, jest skłonna kierować się w pierwszej kolejności ceną. Tymczasem nawet latem pogoda może nas zaskoczyć, dlatego do kwestii wyboru namiotu należy podejść odpowiedzialnie.

Zakup dobrego namiotu nie musi wiązać się z ogromnym wydatkiem. Podążając za wskazówkami, którymi dzielimy się w naszym przewodniku, a także wykorzystując kody rabatowe na Once Coupon A Time, możesz znacznie zaoszczędzić na zakupie nowego namiotu. Poniżej prezentujemy kilka złotych zasad, którymi należy się kierować wybierając namiot kempingowy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając namiot?

Pojemność namiotu

Pojemność namiotu, jedno z zasadniczych kryteriów, jakimi powinniśmy się kierować, jest wyznacznikiem tego, ile osób może jednocześnie spać w namiocie. Planując biwakowanie w dużej grupie z rodziną lub znajomymi należy zwrócić szczególną uwagę na wielkość namiotu i zadbać o to, aby jego rozmiary gwarantowały komfort wszystkich osób przebywających jednocześnie we wspólnej przestrzeni. Faktyczna liczba turystów korzystających z namiotu wcale nie musi ściśle odpowiadać liczbie osób podanej na etykiecie namiotu, jednak mało prawdopodobnym jest, aby w jednym namiocie mogła wypoczywać większa liczba osób niż przewidziana przez producenta. Natomiast może się okazać, że niekoniecznie czterem osobom będzie wygodnie w czteroosobowym namiocie. Przy ustalaniu optymalnej pojemności namiotu warto uwzględnić takie czynniki jak wzrost, waga, liczba i wiek dzieci oraz rytm dobowy poszczególnych członków grupy. Duże znaczenie ma również długość pobytu i ilość ekwipunku, który należało będzie umieścić w namiocie. Jeśli tylko pozwalają na to warunki terenowe i klimatyczne, warto wybierać duże namioty wielokomorowe.

Wymiary namiotu

Kwestią, na której należy osobno poświęcić uwagę, jest wysokość namiotu oraz jego powierzchnia. Istotność tej kwestii jest w dużej mierze uzależniona od wzrostu poszczególnych osób, które będą korzystać z namiotu, oraz planowanych aktywności. Jeśli namiot ma służyć głównie do spania, wysokość namiotu może nie mieć dużego znaczenia. Natomiast w przypadku, gdy chcemy spędzać w środku większą ilość czasu, być w stanie wyprostować się i wygodnie przemieszczać po namiocie, wówczas powinniśmy uwzględnić jego wysokość oraz kształt.

Warunki pogodowe

Jeśli nie chcesz ryzykować przemoknięcia do suchej nitki lub udaru cieplnego, zadbaj o to, aby Twój namiot był dostosowany do warunków klimatycznych i pogodowych.

Najpopularniejszy wybór stanowią namioty uniwersalne określane również jako 3-sezonowe. Sprawdzą się one w stosunkowo łatwym terenie i warunkach atmosferycznych. Namioty tego typu są zazwyczaj wyposażone w praktyczne siateczki, które w zupełności chronią przed owadami, ale warto pamiętać, że nie stanowią one całkowitego zabezpieczenia przed drobinami piasku, pyłem itp. Namiot 3-sezonowy z pewnością ochroni nas przed lekkim deszczem, natomiast prawdopodobnie okaże się niewystarczający w przypadku ulewy, a tym bardziej wichury czy burzy śnieżnej.

W namiotach wielosezonowych typu 3+ ilość i powierzchnia paneli siateczkowych jest znacznie mniejsza, co sprawia, że namiot charakteryzuje się niską przepuszczalnością i skutecznie chroni przed ingerencją czynników zewnętrznych, takich jak owady, piach czy wilgoć. Namiot typu 3+ poradzi sobie również w silnym deszczu i niewielkich opadach śniegu.

Namioty całoroczne są przeznaczone do trudnych warunków terenowych i klimatycznych i zapewniają maksymalną ochronę. Dlatego jeśli lubisz biwaki zimą i nie niestraszne Ci obfite opady śniegu i burze, wybierz solidny namiot 4-sezonowy.

Dlatego jeśli lubisz biwaki zimą i nie niestraszne Ci obfite opady śniegu i burze, wybierz solidny namiot 4-sezonowy (fot. materiały partnera)

Na pewno Cię zainteresuje:

Materiał

Wybierając namiot szczególną uwagę należy zwrócić na trwałość i solidność materiału. Namiot wykonany z odpowiedniego, wysokiej jakości materiału powinien oddychać, a jednocześnie zatrzymywać ciepło w środku. Oglądając namiot, przyjrzyj się zwłaszcza wykonaniu szwów, jakości paneli siateczkowych oraz materiałom, z których wykonano drzwi i okna.

Montaż i transport

Chociaż traktuje się to zwykle jako kwestię drugorzędną, należy wziąć pod uwagę również łatwość montażu i warunki przechowywania. Kwestia montażu jest dość istotna, biorąc pod uwagę, że większość kempingowiczów uszkadza swoje namioty podczas ustawiania i składania. Decydując się na konkretny egzemplarz, upewnij się, że wybrany przez Ciebie namiot jest kompaktowy i wyposażony w specjalną torbę, która ułatwi przechowywanie i transport.

Artykuł powstał we współpracy z firmą oncecouponatime.com

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum