12 listopada 2021 10:49

Carlo Traversi robi drugie powtórzenie „Flex Luthor” 9b

Take niusy lubimy. Carlo Traversi jako drugi powtórzył jedną z najgłośniejszych amerykańskich dróg – Flex Luthor 9b (oryg. 9a+) Tommy’ego Caldwella na Fortress of Solitude (Rifle, Kolorado).

Carlo Traversi na "Flex Luthor" 9b (fot. Christian Adam)

Carlo Traversi na „Flex Luthor” 9b (fot. Christian Adam)

***

„Zawsze pociągały mnie drogi o historycznym znaczeniu i jednocześnie takie, wokół których tworzy się atmosfera tajemniczości” – pisze Carlo Traversi. Te słowa świetnie pasują do Flex Luthor, pierwszego amerykańskiego 9a+, otwartego przez Tommy’ego Caldwella jeszcze w 2003 roku. O najgłośniejszej wówczas drodze na długo zrobiło się cicho, aż do tego roku nie notowano żadnego przejścia! Przez lata dywagowano o trudnościach, rzekomo ułamanych chwytach, tworzono różne historie, często były to czyste spekulacje. To tylko napędzało Traversiego do odkrycia tajemnicy:

Wreszcie w tym roku postanowiłem poświęcić się całkowicie wspinaniu na Flex Luthor. Wiosną spędziłem miesiąc, porządkując ruchy, ale próby udaremniły mokre chwyty i brak partnerów. Wróciłem na początku października, by kontynuować prace. To był długi miesiąc gorących dni,  deszczowych dni i wszystkiego pomiędzy, ale ostatecznie udało mi się sięgnąć łańcucha wymarzonej drogi. Zdecydowanie najtrudniejsza rzecz, jaką zrobiłem z liną.

Traversi potwierdza tym samym opinię Matty’ego Honga, który w połowie października jako pierwszy, po 18 latach[!], powtórzył wielką drogę Tommy’ego Caldwella i zaproponował podniesienie wyceny do 9b (to tylko pokazuje, jakim wizjonerem był Caldwell).

Wygląda więc na to, że Flex Luthor przejął tytuł pierwszego amerykańskiego, no i przede wszystkim światowego 9b. Do tej pory pałeczka pierwszeństwa należała Jumbo Love Chrisa Sharmy w Clark Mountain z 2008 roku.

***

Flex Luthor jest pierwszym 9b Carlo Traversiego, ale Amerykanin wspina się nie tylko po sportowych drogach. Jest świetnym boulderowcem (Creature from the Black Lagoon 8C+), ma też na koncie rewelacyjne przejście tradowe – w 2018 roku padło pierwsze powtórzenie (po dziesięciu latach) Meltdown 8c+ Beth Rodden w Yosemite.

źródło: Instagram, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum