3 listopada 2021 14:58

„Brothers in arms” na północnej ścianie Cholatse

Ekipa w składzie Anouk Félix-Faure, Pauline Champon, Pierrick Fine, Pierrick Giffard i Stéphane Benoist wytyczyła nowa drogę na Cholatse (6440 m) w Nepalu. Niestety radość młodej francuskiej ekipy z górskiego sukcesu nie może być pełna. Podczas wspinaczki na inny cel zginęło trzech ich kolegów z wyprawy.

„Brothers in arms” (ED, 1.600 M, VI, M5+, WI5), Cholatse

„Brothers in arms” (ED, 1.600 M, VI, M5+, WI5), Cholatse

8-osobowa francuska wyprawa działa w ramach GEAN (Groupe Excellence Alpinisme National) i programu wspierającego rozwój młodych alpinistów.

Ostatni kontakt z Thomasem Arfim, Gabrielem Miloche’m i Louisem Pachoudem odnotowano 26 października. Odjęte później poszukiwania ujawniły lawinisko i pozostałości dobytku. Zespół najprawdopodobniej zginął w lawinie, patrz Lawina w rejonie Ama Dablam – zaginieni francuscy alpiniści [aktualizacja].

W ścianie Cholatse (fot. FB GEAN)

W ścianie Cholatse (fot. FB GEAN)

Równocześnie na Cholatse od 25 października wspinała się 5-osobowa ekipa z tej samej wyprawy. Po 5 dniach wspinaczki Francuzi stanęli na szczycie. Droga została nazwana Brothers in arms (ED, 1.600 M, VI, M5+, WI5) i została poświęcona zaginionym kolegom.

Brothers in arms to czwarta linia biegnąca imponującą północną ścianą Cholatse.

Najpierw, w 1984 roku zapisała się na niej amerykańska wyprawa pod dowództwem Todda Biblera. Kolejną linię wytyczyli w 1995 roku Francuzi: Paul Robach i Philippe Batoux. I na koniec w 2010 roku ścianę przebyli nową, trudną linią Rosjanie: Sasza GukowWiktor Kowal i Walery Szamalo.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum