23 listopada 2021 11:59

Brette Harrington klasycznie na klasyku Yosemite -„El Corazón”

W połowie października br. Amerykanka Brette Harrington pokonała klasycznie jeden z wielkich klasyków El Capitana – El Corazón 5.13b. Wspinała się w zespole z Elliottem Bernhagenem.

Brette Harrington na "El corazón", El Capitan, Yosemite (fot. Drew Smith).

Brette Harrington na „El corazón”, El Capitan, Yosemite (fot. Drew Smith)

***

Brette Harrington:

Pokonałam klasycznie wszystkie wyciągi, jako pierwsza prowadziłam kluczowe długości. Elliot wspiął się na wszystkie poza dwoma wyciągami z 31.

To była co najmniej przygoda. Ósmego dnia nasz wiszący namiot prawie zatonął w wyniku ulewy. Całą noc wylewaliśmy wodę garnkiem, a następne półtora dnia spędziliśmy na suszeniu. Poza tym staraliśmy się, żeby wszystko szło gładko, poruszaliśmy się w górę, jeśli miało to sens, i odpoczywaliśmy, kiedy byliśmy zmęczeni(…).

El Corazón powstało za sprawą braci Huberów, pierwsze przejście klasyczne zrobił jesienią 2001 roku Alex Huber. Ponad 900-metrowa droga jest kombinacją istniejących linii, głównie Son of Heart i Flight of Albatross, ale biegnie też częściowo Salathé oraz Heart Route. Alex dodał kilka własnych wariantów umożliwiających przejście klasyczne takiego połączenia. Pierwsze powtórzenie padło łupem zespołu Tommy Caldwell – Beth Rodden (2007).

Przy drodze widnieje sporo klasycznych przejść, ale zaledwie dwa zrobione zostały poniżej 24 godzin. Te należą do zespołu Tommy Caldwell – Alex Honnold i do Brada Gobrighta.

Patrz też: Brette Harrington i Dylan Cunningham na dziewiczej ścianie Mount Niblock

źródło: desnivel, Instagram

 

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum