Nowy przewodnik! „Beskid Niski i Pogórze Karpackie” – przedsprzedaż

Już zacieramy ręce! Lada moment na półkach pojawi się „Beskid Niski i Pogórze Karpackie. Przewodnik dla bulderowców, wspinaczy z liną oraz eksploratorów” autorstwa Grzegorza Rettingera. Domyślacie się pewnie, że to kontynuacja koneserskich „Beskidów Zachodnich” sprzed dwóch lat, choć dużo bogatsza pod względem liczby dróg i boulderów. Premiera 22 listopada!

„Beskid Niski i Pogórze Karpackie. Przewodnik dla bulderowców, wspinaczy z liną oraz eksploratorów” Grzegorz Rettinger

„Beskid Niski i Pogórze Karpackie. Przewodnik dla bulderowców, wspinaczy z liną oraz eksploratorów” Grzegorz Rettinger

***

O ile „Beskidy Zachodnie” można uznać za bardziej „turystyczne”, „Beskid Niski i Pogórze Karpackie” to już topo stricte wspinaczkowe, choć i tu mamy całkiem sporą dawkę pozycji dla eksploratorów i poszukiwaczy nowości. Centralną częścią są Skały Czarnorzeckie, a więc między innymi rezerwat Prządki, który opisany został z okresu jego największej świetności. Ujęto wszystkie historyczne oraz większość współczesnych linii, które cały czas powstają.

Poza Czarnorzekami znajdziecie w przewodniku znacznie więcej miejscówek, w tym rzadziej odwiedzane, a nawet zapomniane tereny Pogórza Karpackiego: „wraz z przylegającym Beskidem Niskim tworzy się całkiem spójny obszar sięgający po Bieszczady i granicę z Ukrainą” – pisze Grzegorz.

Fragment wstępu:

Podobnie jak w przypadku Beskidów Zachodnich, także tutaj mamy do czynienia z piaskowcem, najwdzięczniejszą materią wspinaczkową, jaką znamy. To prawdziwe draperie chwytów, organiczne struktury i faktury, jakich nie da się sztucznie stworzyć. Każda droga jest inna i wymaga innej wyobraźni, by ją pokonać. Dlatego tak drażliwe są wciąż obecne przypadki preparacji chwytów. Te kute potworki nie mają wiele wspólnego z nieograniczoną pomysłowością natury.

1000 dróg i 1000 baldów!

Rejony ujęte zostały w 31 rozdziałach – od opisów pojedynczych skałek z zaledwie kilkoma przystawkami po rozległe, rozwinięte rejony, oferujące nawet po kilkaset wspinaczkowych linii. W sumie potężna dawka wspinania, bo około 1000 dróg i 1000 baldów.

Obszar objęty na ponad 300 stronach przewodnika

Pogórze Strzyżowskie
1    Krajowice

Pogórze Dynowskie
2    Herby
3    Skały Jagiellońskie

Skałki Czarnorzeckie
4    Grupa Słonecznej Turni
5    Kursowe Skałki
6    Krowia Turnia
7    Smoczy Grzbiet
8    Przełom Marcinka
9    Grupa Matki
10  Grupa Dziewicy
11   Grupa Zbójnicka
12   Leśne Skałki
13   Nowe Skałki
14   Strzelnica
15   Sokoli Grzbiet

16    Zaginione Skałki
17    Wola Komborska

Góry Sanocko-Turczańskie
18    Orli Kamień
19    Kamień Bykowski
20    Kamień Leski
21    Kostryń
22    Myczkowce

23    Sokół

Skałki Magurskie
24    Bodaki
25    Dragaszów
26    Kornuty
27    Wątkowa
28    Diabli Kamień
29    Wodospad Magurski
30    Ruski Zamek
31    Polski Zamek

Wybrane przykłady

  • Najlepsze rejony z liną: Krajowice, Kamieniec, Strzelnica, Sokoli Grzbiet, Kamień Leski.
  • Najlepsze rejony boulderowe: wyżej wymienione plus Przełom Marcinka, Rezerwat Prządki, Sokół, Kornuty.
  • Najlepsze rejony rozwojowe: Herby, Jagiellońskie, Wola Komborska, Bodaki, Dragaszów, Wątkowa, Polski i Ruski Zamek (Mrukowa).

Charakterystyczna dla „Beskidu Niskiego i Pogórza Karpackiego” jest kształt, forma graficzna (poziomy format A5) i trójdzielna konstrukcja. Jak sugeruje podtytuł przewodnika, to pozycja skierowana zarówno do boulderowców, jak również wspinaczy z liną oraz eksploratorów. Poszczególnym rejonom przypisano kolory: miejscówki boulderowe oznaczone zostały czerwonym trójkątem, rejony z liną – niebieskim, miejsca rzadko odwiedzane lub te z nieodkrytym jeszcze potencjałem – białym. Linie dróg i boulderów rozrysowane zostały na zdjęciach, co z pewnością ułatwi orientację co do przebiegu linii. Są też czytelne mapki i opisy dojść wzbogacone fotokodami z zapisaną pozycją GPS.

Przewodnik ukaże się 22 listopada, ale już teraz jest dostępny w przedsprzedaży w promocyjnej cenie 59 zł (oszczędzasz 20 zł)! Zajrzyjcie do księgarni wspinanie.pl!

Uwaga! Promocja trwa tylko do 22 listopada!

Tych nielicznych, którzy jeszcze nie mają pierwszego tomu piaskowcowego niezbędnika, zachęcamy do zakupu pakietu, gdzie oszczędność wynosi aż 30 zł.

Beskidzki pakiet, dwa przewodniki Grzegorza Rettingera: „Beskid Niski i Pogórze Karpackie” oraz „Beskidy Zachodnie i Pogórze”

Beskidzki pakiet, dwa przewodniki Grzegorza Rettingera: „Beskid Niski i Pogórze Karpackie” oraz
„Beskidy Zachodnie i Pogórze”

 

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum