7 listopada 2021 09:31

Annapurna III: zespół Bałabanow-Fomin-Poleżajko przechodzi filar południowo-wschodni!

W sobotę, 6 listopada, na szczycie Annapurny III (7555 m) zameldował się zespół Nikita Bałabanow, Michaił Fomin i Wiaczesław Poleżajko. Ukraińcy dokonali przejścia południowo-wschodniego filara, uważanego za jedno z największych alpinistycznych wyzwań himalajskich. Cel atakowany był od ponad 40 lat, a sami Ukraińcy wspinali się na grani w 2019 roku.

Nikita Bałabanow, Wiaczesław Poleżajko i Michaił Fomin pod Annapurną III (fot. arch. Michaił Fomin)

***

Południowo-wschodni filar, wznoszący się na 2300 m nad trudno dostępną doliną Seti Kola, jest formacją która od 40 lat stanowiła wielkie himalajskie wyzwanie ścianowe (na miarę np. północnego filara Latoka I). Formacja ta była celem wielu prób, w tym próby polskiej.

Pierwszej i przez długie lata najbardziej zaawansowanej próby dokonali Nick Colton (autor klasyka Colton-McIntyre na Grandes Jorasses) i Tim Leach w 1981 roku. W czysto alpejskim stylu osiągnęli oni wysokość ok. 6500-6550 m. Wprawdzie pokonali główne trudności techniczne, ale oszacowali czas dalszej wspinaczki na 5-6 dni, na co nie mieli już zasobów i zawrócili (więcej tutaj).

Jesienią 2001 dolinę odwiedził zespół polski – Dream Team: Jacek Fluder, Janusz Gołąb, Stanisław Piecuch – ale natrafił na zbyt cieple warunki (woda płynąca pod płatami śniegu i lodu) i musiał zrezygnować dosyć nisko.

Odwrót z powodu złych warunków i to z niskiej wysokości lub wręcz przed wejściem w ścianę, był zresztą udziałem wielu innych prób, przyczyniając się do narastania legendarności pierwszej próby z 1981 roku.

Zaawansowanej próby wiosną 2016 dokonali też wspinacze austriaccy – David Lama, Hansjörg Auer i Alex Blümel. Wspinaczkę filarem, nazwaną wtedy przez Lamę „najbardziej spektakularną linią, jaką mógłbym sobie wyobrazić” przybliżył świetny film „Annapurna III. Unclimbed”. Lama i Auer niestety nie zdołali już wrócić w to miejsce – obaj zginęli w 2019 roku na Howse Peak.

Spektakularny południowo-wschodni filar Annapurny III – na pierwszym planie Michaił Fomin (fot. arch. Michaił Fomin)

Bałabanow, Fomin i Poleżajko to doświadczony i wspinający się razem od lat zespół (w 2016 roku Bałabanow i Fomin otrzymali Złoty Czekan  za przejście filara Talung w 2015 roku). Ukraińcy atakowali już filar Annapurny III w 2019 roku. Michaił podsumowując zakończoną niepowodzeniem wyprawę wskazywał, że 2300-metrowy filar to cel niezwykle zróżnicowany technicznie, stawiający najwyższe wymagania logistyczne i, co najważniejsze, zależny od warunków pogodowych.

Film z próby w 2019 roku:

Zespół osiągnął wtedy 6500 m, a wspinaczka przebiegała miejscami w głębokim i niebezpiecznym śniegu. Wspinacze zdali sobie jednak wtedy sprawę „że się da” i postanowili wrócić w Himalaje – oczywiście na swój projekt.

Wspinaczka na południowo-wschodniej grani Annapurny III w 2019 roku (fot. arch. Michaił Fomin)

Z przekazanych wczoraj informacji wynika, że wspinaczka zakończyła się sukcesem, a zespół przesłał sms ze szczytu (przekazując jego współrzędne). Ukraińcy biwakowali na 6700 m i kontynuują zejście.

Gratulując świetnej wspinaczki, trzymamy kciuki za bezpieczne zejście do bazy!

Sprocket
Źródło: Profile FB Anny Piunowej, Michaiła Fomina, info historyczne Grzegorz Głazek

[aktualizacja, 9.11.2021, 00:04]

Świetny film Annapurna III z nieudanej próby Lama-Auer-Blümel:

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Warte Zlotego Czekana [5]
    Poczekac trzeba na detale, ale zajebista droga! Gratulacje dla zespolu.

    8-11-2021
    jerrygwizdek