11 listopada 2021 07:34

Adam Ondra robi trzecie przejście „Ereboru” i proponuje 9b

Adam Ondra w swoim stylu wraca na najwyższy poziom wspinania skalnego. Czech powtórzył  Erebor 9b/b+, drogę uznawaną za najtrudniejszą we Włoszech i uznał, że jej trudności pasują bardziej do stopnia 9b. Opinia ważna ze względu na potencjalnie rekordowe, niedawne przejście Laury Rogory.

Erebor 9b/b+ to znajdująca się w Arco droga autorstwa Stefano Ghisolfiego z początku 2021 roku. Była uznawana za najtrudniejszą linię we Włoszech.

W październiku br. Laura Rogora dokonała pierwszego powtórzenia Ereboru. Ze względu na proponowaną przez Ghisolfiego wycenę przejście miało charakter rekordowy. 20-letnia Laura była pierwszą kobietą z drogą o takich trudnościach. Ocena Ondry sprawia, że ma na koncie „tylko” swoje drugie 9b.

Adam pisze:

Zdaję sobie sprawę, że mogę być krytykowany za przecenienie drogi zaraz po tym, jak została poprowadzona przez kobietę. Poprowadzenie przez Laurę Ereboru jest jednym z największych dokonań w historii wspinania, ale moja sugestia jest szczerą opinią, a nie sposobem na ujęcie jej osiągnięciu. Nie mówiąc o tym, że na pewno jest w stanie wspinać się po jeszcze trudniejszym.

Opinii Ondry w sprawie wyceny trudno się dziwić. Czech poświęcił na rozpatentowanie drogi zaledwie cztery dni. Przystawiał się raz w kwietniu, pozostałe szychty zrealizował na tym jesiennym spotkaniu z drogą.

Wygląda na to, że Adam po wyjątkowym dla siebie roku, w którym mocno zainwestował w projekt olimpijski (dodajmy, bez spodziewanych efektów, bo trudno uznać 6. miejsce za sukces w jego przypadku) oraz zdecydował się na zmianę stanu cywilnego (we wrześniu jego żoną została Iva Vejmolová) wraca do skalnej formy.

Dodajmy, że Erebor to już 21. (!) droga o trudnościach 9b, którą Ondra zapisał w kajeciku. A ma w nim ponadto 3 x 9b+ i 1 x 9c.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Krótki żywot... [17]
    ... rekordu opierającego się o "niecały plus". A co tam…

    11-11-2021
    Edgar Nevermore