22 listopada 2021 09:41

230 m na własnej, czyli „Tradündition” 8a na Dündenhorn

W Szwajcarii powstała trudna, w pełni tradowa wielowyciągówka – Tradündition (8a, 230 m). Biegnie na zachodniej ścianie Dündenhorn w Alpach Berneńskich. Drogę otworzyli w 2020 roku Peter Von Känel i Silvan Schüpbach, pierwsze klasyczne przejście zrobił 15 października tego roku Silvan Schüpbach.

Silvan Schüpbach na "Tradündition" (8a, 230 m), Dündenhorn (fot. Vladek Zumr)

Silvan Schüpbach na „Tradündition” 8a, 230 m, Dündenhorn (fot. Vladek Zumr)

***

Silvan Schüpbach o Tradündition:

To było moje marzenie od lat – otworzyć naprawdę trudną drogę (przynajmniej dla mnie) w wapieniu bez stałych przelotów, w czystym tradowym stylu.

Peter Von Känel i Silvan Schüpbach znaleźli taką linię na nietkniętej dotąd zachodniej ścianie alpejskiej góry Dündenhorn. Wytyczyli na niej osiem wyciągów, z których dwa sięgają trudnościami 8a. Cała droga została poprowadzona na własnej asekuracji (komplet camów, kości, kilka haków). Poniżej topo:

Przebieg "Tradündition" 8a, 230 m (topo Silvan Schüpbach)

Przebieg „Tradündition” 8a, 230 m (topo Silvan Schüpbach)

Silvan Schüpbach o swoim podejściu do wspinania:

Pragniemy, by Dündenhorn pozostało strefą bez wiercenia. Bylibyśmy bardzo szczęśliwi, gdyby w przyszłości inni wspinacze mogli przeżyć taką przygodę jak my(…).

Uważam, że jeśli pozostawi się po sobie jak najmniej śladów i niewielki sprzęt na miejscu będzie łatwy do usunięcia / wymiany, droga zachowa wiele ze swojej dzikiej, pierwotnej natury i może być „odkrywana’ wciąż na nowo i nowo.

Więcej o Tradündition na: slack-line.ch.

źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum