18 października 2021 13:30

„Geminis” 8b+ onsajtem dla Vity Lukan

Austriacy świetnie bawią się na Majorce, tymczasem część słoweńskiej kadry z sukcesami wspina się w Rodellarze.* Vita Lukan, znana z dobrych startów na pucharowych ścianach, poprowadziła w stylu OS Geminis 8b+.

Vita Lukan bez znajomości na drodze "Geminis" 8b+, Rodellar (fot. Nace Gosnik)

Vita Lukan bez znajomości na drodze „Geminis” 8b+, Rodellar (fot. Nace Gosnik)

***

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych dróg Rodellaru – Geminis 8b+ w sektorze Gran Boveda nie notowała wcześniej kobiecego onsajtu. Pierwsza jest 21-lenia Słowenka Vita Lukan:

To była wielka walka, nie tylko ze zmęczeniem, ale także z samą sobą – trudno było zachować spokój w górnej części 40-metrowej drogi, kiedy umysł zaczyna płatać figle😅 Wciąż mam dwojaki stosunek, miłości i nienawiści, do tych długich, przewieszonych dróg w Rodellarze… I ciągle nie mogę przyzwyczaić się do wspinania z nakolannikami😆

Onsajty kobiece na drogach 8b+ to wciąż nie za częsty widok. Pierwsza była w 2006 roku Baskijka Josune Bereziartu, która poprowadziła w tym stylu Hidrofobię w rejonie Montsant (obecnie przez niektórych ocenianą na 8b). Potem stopniowo sukces Josune wyrównywały kolejne dziewczyny. Wśród rodaczek Vity Lukan 8b+ OS mają na koncie Maja Vidmar i Mina Markovic – obie zrobiły w tym stylu Humildes pa casa w Olianie, pierwsza w 2010 roku, druga cztery lata później.

Notabene właśnie Humildes pa casa jest „najbardziej onsajtową drogą” wśród kobiet. Bez znajomości poprowadziły ją także Rosjanka Jewgienia Malamid i Niemka Martina Demmel.

***

* A propos słoweńskich sukcesów w Rodellarze, wczoraj donosiliśmy, że Domen Škofic bez większych problemów wspiął się na Ali Hulk Extension Total sit start 9b.

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum