27 października 2021 17:03

16-letni Toby Roberts tym razem na legendarnej „Hubble” 9a

Brytyjczycy mają bez wątpienia nowy wielki talent. To 16-letni Toby Roberts, który powtarza jeden klasyk za drugim. Wspina się rewelacyjnie i do tego z szacunkiem podchodzi do dróg swoich słynny rodaków. Tym razem popisał się przejściem Hubble 9a w Raven Tor.

Toby Roberts na "Hubble" 9a (fot. arch. T. Roberts)

Toby Roberts na „Hubble” 9a (fot. arch. T. Roberts)

***

W połowie października Toby Roberts powtórzył jedną z długich linii Steve’a McClure’a w Malham Cove – Batmana 9a/a+. Kolejnym celem brytyjskiego juniora jest Rainman 9b także autorstwa McClure’a. Tyle że z powodu kiepskich warunków póki odpuścił prace nad drogą i przeniósł się do Raven Tor na inny, dużo starszy klasyk – Hubble Bena Moona z 1990 roku. Pierwsze światowe 8c+, dziś już powszechnie uznawane za 9a.

Na "Hubble" sam autor, Ben Moon (fot. moonclimbing.com)

Na „Hubble” sam autor, Ben Moon (fot. moonclimbing.com)

Pierwszy raz Roberts spróbował sytych, boulderowych przechwytów na Hubble w 2020 roku:

Miałem dwie sesje w ubiegłym roku i przerwałem próby z powodu kontuzji palca – cieszę się, że tym razem udało się trzeciego dnia.

Hubble to taka krótka forma wśród skalnych dróg. O trudnościach stanowi supertrudny boulder na początku, bardzo siłowy i bardzo palczasty. Steve McClure po swoim przejściu tak pisał o przebiegu: „Jeśli byłby to problem boulderowy, mógłby mieć 8B. Tak naprawdę jest to boulder, ale z liną. To tylko około 7 przechwytów, 9 jeśli jesteś niższy. Potem masz chwilę na oddech, przed relatywnie łatwym terenem w okolicach 7c+”.

Rzut oka na słynną sekwencję na Hubble, Steve McClure:

Czy to właśnie Toby Roberts będzie pierwszym, który powtórzy największy brytyjski ekstrem – Rainmana? Byłoby to wydarzenie bez precedensu. Póki co powoli odhacza inne słynne drogi w kraju, no i jest najmłodszym Brytyjczykiem na 9a. W ubiegłym roku poprowadził Rainshadow.

źródło: ukclimbing.com, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum