19 października 2021 13:41

Sejm ustanowił 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz

Posłowie ustanowili 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz. „W 30. rocznicę śmierci Wandy Rutkiewicz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd jednej z najwybitniejszych himalaistek świata” – podkreślono w uchwale. Za uchwałą opowiedziało się 446 posłów, 1 był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wanda Rutkiewicz (fot. Jan Bortkiewicz)

Wanda Rutkiewicz (fot. Jan Bortkiewicz)

***

Wanda Rutkiewicz była jedną z najwybitniejszych kobiet w himalaizmie światowym. Była pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła szczyt K2 (i pierwszą osobą z Polski), jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest. Na Everest wyznaczyła ówczesny polski rekord wysokości.

Wanda Rutkiewicz na szczycie Mount Everest, 16.10.1978 (fot. Willi Klimek)

Wanda Rutkiewicz na szczycie Mount Everest, 16.10.1978 (fot. Willi Klimek)

Rutkiewicz weszła na osiem z czternastu ośmiotysięczników. Była propagatorką alpinizmu i himalaizmu kobiecego. Z jej sylwetką i dokonaniami alpinistycznymi możecie się zapoznać w artykule Janusza Kurczaba.

PS Przyszły rok będzie także rokiem Marii Konopnickiej, Marii Grzegorzewskiej i Józefa Wybickiego. Przez ostatnich 20 lat posłowie ustanowili w sumie 50 patronów, w tym tylko  3 kobiety.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum