29 października 2021 11:54

Ponad 45 obrazów w Międzynarodowym Konkursie Filmowym 19. KFG!

Zapraszamy Was na dobre kino podczas 19. Krakowskiego Festiwalu Górskiego! Pokazy odbywać się będą w ramach dwóch konkursów, filmu polskiego i międzynarodowego. Tym razem kilka słów o zagranicznych produkcjach. Będzie bogato i premierowo!

***

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że 19. KFG odbędzie się w dniach 4-5 grudnia. Na fantastyczny festiwalowy weekend zapraszamy do nowoczesnego Centrum Kongresowego ICE Kraków. Właśnie tam będziecie mogli zasmakować górskiego kina z najwyższej półki. Ale uwaga: KFG będzie miało w tym roku dwie odsłony – przez cały miesiąc (1-31 grudnia) dostępna będzie także platforma online na playkrakow.com.

O Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego 19. KFG ubiegać się będą aż 43 zagraniczne dokumenty (plus cztery polskie – „K2: Góra Pamięci”, „#TO_BE. Krzysztof Wielicki”, „Zniknięcie Janusza Klarnera” oraz „Artur Guma”), to rekordowa liczba w  blisko 20-letniej historii festiwalu! Pokażemy przy tym wiele premierowych obrazów.

W jury konkursowym zasiądą: Dariusz Załuski (przewodniczący), Sławomir Batyra, Małgorzata Lebda i Wojciech Kozakiewicz.

Co będzie można zobaczyć na dużym ekranie? Obawiamy się, w ciągu dwóch festiwalowych dni obejrzeć wszystkiego się nie da, no ale jest przecież jeszcze wspomniana platforma online. Pokażemy dokumenty o szerokiej tematyce – będą sportowe wyzwania, himalajskie wyprawy, bajkowe narciarskie tury, szalone kajakowe spływy, rowery górskie, fotografia wspinaczkowa. Będą historie tragiczne i inspirujące, fascynujące portrety nietuzinkowych ludzi, obrazy pełne zadumy i zaskakujące obyczajowe „pocztówki”. Będą też produkcje z serii Reel Rock 15 i Brit Rock Film Tour. Uff!

Wybrane filmy Międzynarodowego Konkursu Filmowego (wszystkie zakwalifikowane filmy można znaleźć na stronie KFG).

  • The Farmer

Portret Davida Van Dame’a, znanego jako The Farmer. Van Dam był legendą w górach Wasatch. Każdej zimy zapinał narty, by “orać” puch. Powtarzając w nieskończoność zjazdy wybranymi stokami, tworzył wzory przypominające zaorane pola. Film, który ukazał się w tym roku, tuż po śmierci narciarza, opowiada o jego pasji i związanej z nią wyjątkowej filozofii życia.

The Farmer

The Farmer

 

  • Standing on the Shoulders of Giants

Hołd dla pionierów fotografii wspinaczkowej, braci Abraham. Film, będący w dużej mierze rozmową z historykiem fotografii Henrym Iddonem, rzuca światło na wyzwania i romantyczne cele pierwszych wspinaczy, którzy w ścianę zabierali ze sobą aparat fotograficzny.

Standing on the Shoulders of Giants

Standing on the Shoulders of Giants

  • The Sanctity of Space

Zachęceni urokiem starej, czarno-białej fotografii Renan Ozturk, Freddie Wilkinson i Zack Smith wyruszają na wielką przygodę. Chcą podążyć śladami legendarnego alpinisty, eksploratora i fotografa, Bradforda Washburna, który dokonał wielu pierwszych wejść w górach Alaski. To opowieść o Washburnie, trójce alpinistów ze swoją obsesją – trawersem groźnego masywu Mooses Tooth, oraz o tym, dlaczego eksplorację mamy we krwi.

The Sanctity of Space

The Sanctity of Space (fot. materiały producenta)

  • E11. Lexicon

50-letni Neil Gresham mierzy się ze swoim najtrudniejszym projektem tradowym – Lexicon (E11) na ścianie Pavey Ark’s East Gully w Lake District. Malutkie chwyty i kiepska asekuracja – to może być jedno z najważniejszych przejść tradowych w historii. Smaku całej historii dodają komentarze Dave’a MacLeoda i Steve’a McClure’a (który już zdążył powtórzyć drogę).  Zobaczymy tu też jeden z najdłuższych lotów podczas prowadzenia w historii. Mocne kino wspinaczkowe, jeden z filmów tegorocznego Brit Rock.

E11. Lexicon (fot. materiały producenta)

E11. Lexicon (fot. materiały producenta)

  • Great Sheikhs

Leo Houlding eksploruje pustynię Wadi Al Disah w Arabii Saudyjskiej w poszukiwaniu atrakcyjnych celów wspinaczkowych. Oprócz genialnej scenerii w filmie nie brakuje mocnego wspinania, klasycznych akcentów z życia dirtbaga i nie zawsze łatwych kontaktów z lokalsami. Wisienka na torcie? Pierwsze wejście na A’Atir, prawdopodobnie najwyższą wolnostojącą turnię piaskowcową na świecie (330 m). Jeden z filmów tegorocznego Brit Rock.

Great Sheikhs

Great Sheikhs

  • Kjerag solo

Znany z solowych przejść z liną i wspinania w rysach Pete Whittaker obiera nowy kierunek – Kjerag (1082 m), imponującą zerwę skalną w Norwegii, na którą wybiera się bez partnera i bez liny. To może być pierwsze przejście tej mokrej i brudnej ściany w stylu free solo. Kamera prowadzona w wyjątkowy sposób, pełna zaangażowania wspinaczka, a do tego genialna narracja Whittakera. To najkrótszy film z serii Brit Rock, jednak i jego nie wolno przegapić.

Kjerag solo

Kjerag solo

  • The Fall Theory

Wariat czy geniusz? Franco Cookson wszedł z rozmachem na wspinaczkową scenę około 10 lat temu. Zaczęło się od trudnych i ryzykownych przejść w North York Moors. W 2017 roku Franco pokonał Nothing Lasts w Northumberland, niewiarygodnie niebezpieczną drogę. Film ukazuje notoryczną pogoń za kolejnym celem, zawsze trudniejszym od poprzedniego, walkę z ruchami, których Cookson nie potrafi jeszcze powtórzyć, i asekuracją, która jest raczej umowna. Dodatkową perspektywę wprowadza 15-letni Tom Pearce, który próbuje powtórzyć niektóre z dawnych dróg Franco. Fascynująca postać i oszołamiające momenty wspinaczkowe – tylko dla widzów o mocnych nerwach.

The Fall Theory

The Fall Theory




  • Swissway to Heaven

Tytuł filmu to nazwa ambitnego projektu doskonałego szwajcarskiego wspinacza Cédrica Lachata, który wymarzył sobie poprowadzenie trudnych, do tego rzadko chodzonych wielowyciągówek w Szwajcarii. I plan zrealizował. Dokument „Swissway to Heaven” to także spojrzenie na historię, etykę i ewolucję wspinania w Szwajcarii. O drogach pokonanych przez Lachata w ramach projektu pisaliśmy na wspinanie.pl.

Swissway to Heaven(fot. Guillaume Broust)

Swissway to Heaven(fot. Guillaume Broust)




  • Balandrau, infern glaçat (Balandrau, mroźne piekło)

Grupa przyjaciół podchodzi na nartach na pirenejski szczyt Balandrau. W pewnym momencie zrywa się wiatr, którego prędkość dochodzi do 100 km/h. Nadciąga śnieżyca, temperatura odczuwalna spada do minus 30 st. W ciągu kilku chwil przyjemna wycieczka zamienia się w walkę o przetrwanie. Film przybliża tragiczne wydarzenia z zeszłej zimy. Niestety, z gór nie wróciło wtedy dziesięć osób.

Balandrau

Balandrau




  • Action Directe

Francuzka Melissa Le Nevé przez siedem lat walczy, by pokonać jedną z najsłynniejszych dróg na świecie, Action Directe. Jeden z filmów REEL Rock 15.

Action Directe

Action Directe

  • First Ascent / Last Ascent

Hazel Findlay i Maddy Cope wyruszają w dziką podróż do Mongolii w poszukiwaniu nowych dróg tradowych. Czy ambitny plan uda się zrealizować, czy może okaże się on nierealny? Jeden z filmów REEL Rock 15.

First Ascent

First Ascent

  • The Second Summit (Drugi szczyt)

Mick Fowler i Victor Saunders – weterani wracają do akcji! Dwóch Brytyjczyków, niegdyś świetnych alpinistów, wiąże się ponownie liną, by zdobyć dziewiczy himalajski wierzchołek. Trzydzieści lat przerwy, coraz więcej wiosen na karku i przebyte ciężkie choroby nie ułatwiają zadania.

The Second Summit (fot. materiały organizatora)

The Second Summit (fot. materiały organizatora)

  • Here I am, Again (Oto znowu jestem)

Kilka miesięcy po ciężkim wypadku samochodowym Boyan Petrov rozpoczyna rehabilitację i wraca do treningu, aby spełnić swoje marzenie – zdobyć koronę Himalajów i Karakorum. Do tej pory wszedł na dziesięć z czternastu szczytów (bez dodatkowego tlenu), w tym czasie pokonał też trzy razy raka. Teraz pora na Mount Everest. Jednak podczas “rozgrzewki” na Sziszapangmie, na kilka metrów przed szczytem, Boyan znika. Rozpoczyna się akcja poszukiwawcza.




  • Long Live Chaisaw (Niech żyje Chainsaw)

Historia Steviego Smitha, legendarnego mistrza rowerowego downhillu. Skromne początki Kanadyjczyka, wychowywanego przez samotną mamę, jego niezachwiana wiara w siebie, sukces na światową skalę i pozytywna aura, którą roztaczał – to wszystko wypełnia ten dokument po brzegi.

Long Live Chaisaw (fot. archiwum Anthill Films)

Long Live Chaisaw (fot. archiwum Anthill Films)




  • Roots

Trzeci film kolektywu Faction to spojrzenie na młodą generację freeriderów i korzenie ich sportu. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów puchu! Jazda na najwyższym poziomie, genialne ujęcia i montaż. Jeśli do tej pory nie marzyliście jeszcze o zimie, wkrótce się to zmieni.

Roots (fot. materiały producenta)

Roots (fot. materiały producenta)




  • Alone Beneath the Northern Lights (Samotność pod zaorzą polarną)

To miejsce sprzyja refleksji, poezji, marzeniom. Valentin Boitel-Denyset spędza dwa miesiące w odizolowanej od świata drewnianej chacie, 400 kilometrów poza kręgiem polarnym. Króciutki obraz filmowy jest przyjemnym dla oka zapisem jego doświadczeń.

***

W ubiegłym roku najważniejsza nagroda, Grand Prix, trafiła do Sławomira Batyry i jego filmu „K2. Pierwszy zjazd”. W uzasadnieniu jury napisało między innymi: „historyczne osiągnięcie Andrzeja Bargiela zjazdu na nartach ze szczytu K2 pokazane jest w filmie w porywający wizualnie i realizacyjnie sposób”. Więcej o nagrodzonych filmach 18. KFG TUTAJ.

Sławomir Batyra odbiera statuetkę (w środku), na scenie także Robert Sowa (po lewej) i Piotr Turkot (fot. Adam Kokot)

Sławomir Batyra odbiera statuetkę (w środku), na scenie także Robert Sowa (po lewej) i Piotr Turkot (fot. Adam Kokot)

Do kogo trafi statuetka w tym roku? Przekonamy się już wkrótce! Poza Grand Prix przyznane zostaną także nagrody: The Best Mountaineering Film, The Best Climbing Film, The Best Adventure/Exploration Film i The Best Mountain/Culture/Nature/People.

Wszystko o 19. Krakowskim Festiwalu Górskim, w tym ramowy program, znajdziecie na stronie kfg.pl.

Zaglądajcie także na www.facebook.com/FestiwalGorski.

Zapraszamy do kina górskiego 19.KFG!




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum