28 października 2021 11:16

Piolet d’Or Carrière odbierze Yasushi Yamanoi

Yasushi Yamanoi odbierze w listopadzie Piolet d’Or Carrière (Lifetime Achievement Award), nagrodę przyznawaną za całokształt dokonań w górach. Japończyk będzie 13. w historii wspinaczem z tym prestiżowym wyróżnieniem.

Yasushi Yamanoi (fot. pioletsdor.net)

Yasushi Yamanoi (fot. pioletsdor.net)

***

Yasushi Yamanoi (rocznik 1965) to wspinacz wszechstronny. Przygodę z pionem rozpoczął samodzielnie, zainspirowany francuskim filmem „La Mort d’un Guide”. W wieku 14 lat wspinał się w skałkach, a w liceum solował wielowyciągówki. Po skończeniu szkoły skupił się na wspinaniu, szlifując umiejętności wspinaczki w rysach i hakówkę. W latach 1984-87 odbywał kilkumiesięczne tripy do USA, gdzie przeszedł m.in Cosmic Debris (5.13a) czy słynną Sphynx Crack (5.13b). Solował wtedy drogi do 5.11a.

W 1987 dokonał pierwszego samotnego przejścia Direttisimy francuskiej na Dru, a następnie, także w pojedynkę, 1400-metrowego północnego filara Mount Thor na Ziemi Baffina. W 1990 roku jako pierwszy człowiek w historii wspiął się samotnie zimą na Fitz Roya.

W 1991 roku brał udział w japońskiej ekspedycji na Broad Peak. Szczyt zdobył, a w dodatku na wyprawie poznał Taeko Nagao, swoją przyszłą żonę i partnerkę wspinaczkową. Jednak doświadczenie uczestniczenia w prowadzonej tradycyjnie dużej wyprawie sprawiło, że postanowił w przyszłości działać już tylko na lekko.

Rok później zdobył w warunkach zimowych Ama Dablam nową drogą przez zachodnią ścianę i południowo-zachodnią grań.

W 1994 roku wytyczył solo nową drogę na Cho Oyu. To przejście uważa za jedno z najlepszych w swojej karierze. Jednak w jego ocenie najtrudniejszą technicznie wspinaczką było solowe przejście w 1998 roku wschodniej ściany Kusum Kanguru.

W 1995 roku w zespole z Taeko i Daisaku Nakaga wytyczył  w 12-dniowej akcji drogę na południowo-zachodniej 800-metrowej ścianie Bublimotin (5.10 A3+) w Pakistanie. W 1997 samotnie wytyczył nową drogę na południowo-wschodniej ścianie Huandoy Este (Peru).

W 2000 roku wszedł samotnie w 48 godzin na K2.

W 2002 roku wspólnie z Taeko podjął próbę drugiego przejścia drogi słoweńskiej na północnej ścianie Gyachang Kang (piętnasty szczyt Ziemi). Para wspinała się w stylu alpejskim. Yasushi szczyt zdobył (Taeko zatrzymała się na 7600 m), ale powrót zamienił się w prawdziwą epopeję. Ostatecznie oboje po powrocie do Japonii musieli poddać się amputacji, Yasushi stracił wszystkie palce w prawej stopie i 5 palców u rąk.

Rekonwalescencja zajęła Yamanoi kilka lat, podczas których napisał autobiografię „Vertical Memories”. Popularność poza wspinaczkową społecznością przyniosła mu książka Kotaro Sawaki. „Frozen”, w której opisuje dramatyczne wydarzenia na Gyachung Kang.

Yamanoi wrócił do wspinania. W 2005 roku wytyczył samotnie w 7-dniowej akcji nową linię (bez wejścia na szczyt) na północnej ścianie Potala Shan (Siguniang National Park, Chiny). Droga ma 18 wyciągów i trudności do 5.8 A3+. Wspólnie z żoną i Satoshi Kimoto wytyczył także drogę Orca (1250m, 5.10+ A2) na Milne. W 2013 roku dokonał pierwszego przejścia południowo-wschodniej ściany Puscanturpa Este (Peru). Jego ostatnią himalajską wspinaczką było pierwsze wejście na Rucho (5970 m) w Indiach w 2017 roku.

Organizatorzy Złotych Czekanów piszą:

Niezależnie od tego, czy samotnie, czy z żoną lub z przyjaciółmi, Yasushi Yamanoi pokazywał we wspinaniu kreatywność, zaangażowanie i wytrwałość. Jego minimalistyczny styl i wspinaczki zachęcały młodych japońskich alpinistów do działania w stylu alpejskim. Co w połączeniu z jego ogromnym szacunkiem dla środowiska naturalnego czyni go godnym 13. laureatem tej nagrody.

Piolet d’Or Carrière, nagroda im. Waltera Bonattiego, jest przyznawana od 2009 roku. Jej laureatami zostali:

***

Wręczenie nagród odbędzie się w dniach 26-29 listopada w Briançon we Francji. O nagrodzonych w tym roku przejściach możecie przeczytać tutaj: Znamy laureatów Złotych Czekanów 2021!.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum