7 października 2021 15:26

Na Pik Kosmos: Aleksander Gukow i Wiktor Kowal

Świetny rosyjski zespół Aleksander Gukow i Wiktor Kowal zdobył najprawdopodobniej dziewiczy Pik Kosmos (5942 m) w paśmie Kokszał Tau w Kirgistanie, przechodząc poważną drogę północną ścianą.

Mapa Kirgistanu i Zachodnie Kokszał Tau (rys. Pik Kosmos 2014)

Mapa Kirgistanu i Zachodnie Kokszał Tau (rys. Pik Kosmos 2014)

Pik Kosmos, zwany też Pikiem Schmidta, to szczyt w paśmie południowo-zachodnim Kokszał Tau o wysokości 5942 m.

Jak informuje Gukow, w rosyjskich archiwach istnieje zapis o dokonanym w 1972 roku wejściu na szczyt zespołu składającego się z wojskowych. G. Gulniew, A. Iljinskij, R. Kuramszyn, W. Michin i Ju. Mitrochin mieli w ok. 10 dni przejść imponujący kilkukilometrowy trawers, w skład którego wchodził właśnie Pik Kosmos (patrz zdjęcie poniżej). Gukow pisze, że to przejście istnieje tylko w jednym źródle i nie udało się go potwierdzić.

Imponujący kilkukilometrowy trawers, który miał pokonać zespół żołnierzy w 1972 roku

Imponujący kilkukilometrowy trawers, który miał pokonać zespół żołnierzy w 1972 roku

Udokumentowane próby pojawiają się dużo później, włącznie z najbardziej zaawansowaną zespołu rosyjskiego. W 1998 roku szczyt atakują dwa zespoły z jednej wyprawy. Jeden zespół pokonuje północną ścianę i wychodzi na grań prowadzącą na wierzchołek Piku Kosmos. Niestety, drugi zespół ulega wypadkowi w lawinie seraków, w wyniku czego akcja górska zostaje przerwana. Pierwszy zespół wycofuje się (nie osiąga wierzchołka) i dołącza do akcji ratunkowej.

Jest też akcent polski w historii Piku Kosmos. W 2014 roku działała tam polska wyprawa w składzie: Wojciech AnzelJakub GałkaKatarzyna Kowalska (climbe.pl), Hubert LipczyńskiBogumił Pawlak, Piotr Picheta (climbe.pl), Radosław Robak. Relację z ich próby znajdziecie tutaj Droga poza strefę komfortu – Pik Kosmos 2014.

Pik Kosmos, Aleksander Gukow i Wiktor Kowal, ED WI4, 2700 m

Pik Kosmos, Aleksander Gukow i Wiktor Kowal, ED WI4, 2700 m

O przejściu malutkiej wyprawy z tego roku nie wiemy jeszcze za wiele. Rosjanie stanęli na szczycie 30 września po czterech biwakach w ścianie. Pokonaną przez siebie długą drogę wycenili na ED WI4 (2700 m, deniwelacja 1840 m). Całość wspinaczki z bazy do bazy zajęła im 7 dni.

Aleksander Gukow i Wiktor Kowal w drodze pod ścianę (fot. FB Aleksander Gukow)

Aleksander Gukow i Wiktor Kowal w drodze pod ścianę (fot. FB Aleksander Gukow)

Trzeba dodać, Gukow to niezwykle doświadczony alpinista. Rosjanin otrzymał Złoty Czekan za za wytyczenie w 2014 roku drogi Shy Girl na Thamserku (6618 m). W 2015 roku dokonał pierwszego wejścia na Thulagi Chuli (7059 m) w Himalajach Nepalu.

Głośnym echem odbiły się dramatyczne wydarzenia z jego udziałem, jakie miały miejsce w 2018 roku. Podczas wspinaczki dziewiczym, północnym filarem Latok I zginął jego partner Siergiej Głazunow. Gukow pozostał w ścianie sam, bez sprzętu. Udało się go uratować dzięki akcji pakistańskich śmigłowców.

Źródła: mountain.ru
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum