13 października 2021 10:26

Po 18 latach „Flex Luthor” ma wreszcie powtórzenie! Zdaniem Matty’ego Honga zasługuje na 9b

Jedna z legendarnych dróg w Stanach, czekających całe lata na powtórzenie, wreszcie doczekała się drugiego przejścia. Matty Hong poprowadził Flex Luthor (oryg. 9a+) Tommy’ego Caldwella na Fortress of Solitude (Rifle, Kolorado). Według niego droga zasługuje na 9b.

Matty Hong na "Flex Luthor" 9b (fot. Margo Hayes)

Matty Hong na „Flex Luthor” 9b (fot. Margo Hayes)

***

Całkiem niedawno pisaliśmy o powstaniu drugiej 9a+ w Rifle, Kinder Cakes autorstwa Joe Kindera. Tą pierwszą było właśnie Flex Luthor, którą Caldwell otworzył jeszcze w 2003 roku. Powstało pierwsze 9a+ za oceanem (także na Fortress biegnie inna historyczna droga Caldwella, Kryptonite z 1999 roku, pierwsze amerykańskie 9a). Po latach okazuje się, że najprawdopodobniej Caldwell nie docenił trudności. Bo oto Matty Hong sugeruje podwyższenie wyceny do 9b.

Hong pisze na swoim profilu:

Wczorajszy dzień był wyjątkowy, włożyłem w tę drogę wszystko. Flex Luthor, otwarta przez Tommy’ego Caldwella w 2003 roku, było jedną z najlepszych i najbardziej wymagających dróg w moim życiu. Przejście Tommy’ego, blisko 20 lat temu, jest naprawdę czymś niesamowitym i dowodzi, jak daleko wyprzedzał swoje czasy jako wspinacz i wizjoner. Bez wątpienia niektóre aspekty drogi zmieniły się na przestrzeni lat, jednak wierzę, że większość drogi została nienaruszona. Według mnie to 9b.

Matty Hong na "Flex Luthor" 9b (fot. Margo Hayes)

Matty Hong na „Flex Luthor” 9b (fot. Margo Hayes)

Jeśli kolejni powtarzający potwierdzą opinię Honga, to właśnie Flex Luthor przejmie tytuł pierwszego amerykańskiego, no i przede wszystkim światowego 9b. Do tej pory pałeczka pierwszeństwa należała do równie głośnej Jumbo Love Chrisa Sharmy w Clark Mountain z 2008 roku.

***

Matty Hong ma oczywiście wszelkie dane, by wypowiadać się o trudnościach sięgających 9b. W sezonie 2018 poprowadził Fight or Flight Chrisa Sharmy w Olianie.

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum