3 października 2021 12:21

Historyczny wyczyn! Laura Rogora poprowadziła „Erebor” 9b/+

Laura Rogora dokonała historycznego przejścia. Włoszka poprowadziła Erebor 9b/+, tym samym jest pierwszą kobietą z drogą o takich trudnościach na koncie.

Erebor 9b/b+ to znajdująca się w Arco droga autorstwa Stefano Ghisolfiego z samego początku 2021 roku. Jest najtrudniejszą drogą we Włoszech. Od pierwszego prowadzenia nie miała powtórzeń.

Jeżeli wycenę Erebor potwierdzą kolejne przejścia, to dokonanie Rogory jest najmocniejszym prowadzeniem kobiecym w historii. Do tej pory dziewczyny wspinały się po 9b:

Laura Rogora ma dopiero 20 lat. Filigranowa Włoszka (1,52 m) od lat jest w czołówce wspinających się pań. W wieku 13 lat prowadziła drogi 8c (Ciccio Formaggio, Il Corvo). Miała zaledwie o rok więcej, gdy pokonała swoje pierwsze 9a (Grandi Gesti).

Minęły 4 lata i ambitna Włoszka weszła w 2020 roku na kolejny stopień trudności za sprawą prowadzenia Pure Dreaming Plus 9a+. Laura szła za ciosem i w tym samy roku poprowadziła jako druga kobieta w historii 9b (Ali Hulk sit start extension total).

Laura jest równocześnie zawodniczką odnoszącą sukcesy na panelu. W zawodach startuje od najmłodszych lat (zdobywała medale jako juniorka). Ma na koncie awans do historycznych Igrzysk w Tokio, zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w prowadzeniu (Chamonix 2021) i ostatnio brązowy medal Mistrzostw Świata w Moskwie (2021)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Historyczny wyczyn w historycznym sektorze [3]

    4-10-2021
    Edgar Nevermore