20 października 2021 12:51

Nowa droga w Himalajach: direttissima północnej ściany Chamlang (7319 m)

Charles Dubouloz i Benjamin Védrines przeszli nową drogę na północnej ścianie Chamlang (7319 m) w Nepalu. Francuzi wspinali się w stylu alpejskim przez cztery dni. Trudności drogi À l’ombre du mensonge (franc. W cieniu kłamstwa) autorzy wyceniają na WI 5+, M5+, 90°, ED.

Charles Dubouloz i Benjamin Védrines na szczycie Chamlang (fot. Dubouloz/Védrines)

***

Chamlang to 7-tysięczny szczyt w dolinie Hongu w Nepalu, zdobyty zaledwie kilka razy, za to w dobrym stylu i ciekawymi drogami. Pierwszego wejścia dokonali Soh Anma z Japonii i Pasang Phutar z Indii w 1962 roku.

Północną ścianą do wierzchołka centralnego w 1981 roku wspinali się Doug Scott i Reinhold Messner. W 1984 roku Scott próbował (bezskutecznie) dokonać trawersu trzech szczytów masywu. Za poleceniem i z pomocą tego ostatniego w 1990 roku odbyła się wyprawa Niemców, która pokonała północno-zachodnią ścianę do wysokości ok. 6600 m – alpiniści przetrawersowali później na ścianę zachodnią i nią weszli na szczyt – w stylu alpejskim. Na szczycie jako czwarci w historii stanęli wtedy Stefan Köhler i Bernd Eberle.

Ze ścianą mierzył się również zespół Alberto Iñurrategi, Juan Vallejo i Mikel Zabalza w 2016 roku, jednak bez powodzenia. Niejako na pocieszenie Hiszpanie dokonali wtedy pierwszego wejścia południowo-zachodnią granią, również w stylu alpejskim.

Chamlang od północnego-zachodu. Czerwony: droga zespołu Halecek/Hak. Zielony: Eberle/Köhler (źródło: Andy Houseman / AA)

Znacznie później, w 2019 roku zespół Marek Holeček i Zdeněk Hák przeszedł jako pierwszy i w stylu alpejskim (i w całości) ścianę północno-zachodnią – powstała droga UFO Line. Za to przejście czescy alpiniści otrzymali Złoty Czekan. W tym samym roku Védrines także mierzył się z Chamlang. Wspólnie z Nicolasem Jeanem atakowali północno-zachodni kuluar. Udało im się wtedy osiągnąć przedwierzchołek o wysokości 7240 m.

Charles Dubouloz i Benjamin Védrines podczas pierwszego przejścia północnej ściany Chamlang (fot. Dubouloz/Védrines)

Chamlang jest interesującym celem dla mocnych alpinistów działających w górach wysokich, o czym przypomnieli nam w tym miesiącu Dubouloz (32) i Védrines (29). Linia, jaką wybrali, przebiega przez imponującą ścianę północną, prosto w linii spadku wierzchołka. Planet Mountain podaje, że jest to przejście dziewiczej ściany, co może nie być do końca zgodne z prawdą, ze względu na działania zespołu Scott/Messner w latach 80. Niemniej jest to z pewnością pierwsze przejście północnej ściany w całości i zakończone na głównym wierzchołku Chamlang. To również pierwsze przejście tak logiczną i estetyczną linią.

Przybliżony przebieg drogi Francuzów na północnej ścianie Chamlang – À l’ombre du mensonge (fot. Dubouloz/Védrines)

Zespół zaaklimatyzował się na Mera Peak (6476 m) i 9 października uderzył na północną ścianę Chamlang. Po dwóch biwakach Francuzi osiągnęli szczyt, a kolejny zaliczyli w zejściu zachodnią granią. W bazie zameldowali się 12 października. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i w dobrym tempie. Tak powstała 1600-metrowa droga À l’ombre du mensonge o trudnościach do WI 5+, M5+, 90°, ED.

Pierwsze przejście północnej ściany Chamlang (fot. Dubouloz/Védrines)

Benjamin Védrines pisze:

To była moja najbardziej wymagająca wspinaczka, tak przez noce w pyłówkach, jak i pod względem wyciągów, jakie musieliśmy pokonać. Bardzo się cieszę, że razem z Charlesem podołaliśmy temu ambitnemu zadaniu.

Pierwsze przejście północnej ściany Chamlang (fot. Dubouloz/Védrines)

To jedno z mocniejszych przejść w górach wysokich w ostatnim czasie!

Michał Gurgul
źródła: Charles Dubouloz, Planet Mountain, arch. wspinanie.pl, abenteuer-berg.de
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum