19 października 2021 09:19

Nowe 8C w Fionnay: Clément Lechaptois otwiera pięciogwiazdkowe „Solitary Daze”

Na mocnych zawodników czeka nowe 8C w szwajcarskim rejonie Fionnay (kanton Valais). Francuz Clément Lechaptois otworzył tam boulder o nazwie Solitary Daze.

Clément Lechaptois w słusznym przewieszeniu "Solitary Daze" 8C (fot. Marine Thévenet)

Clément Lechaptois w słusznym przewieszeniu „Solitary Daze” 8C (fot. Marine Thévenet)

***

Solitary Daze powstało przez wyprostowanie od góry Permanent Midnight 8A+ Dave’a Grahama. Większość to w zasadzie nowy teren. Lechaptois pisze:

Wspólny z 8A+ jest tylko pierwszy ruch, potem – zamiast trawersu w prawo do krawędzi – linia biegnie na wprost. Sądzę, że spędziłem na tym około 8 dni. Udało mi się zrobić pierwszą część w ciągu 3-4 dni (jednak nie byłem w stanie powtórzyć tego więcej niż 3 razy w ciągu jednej sesji) i pomyślałem, że dam radę. Ale byłem w błędzie. Prawdziwym kruksem okazał się ostatni ruch(…).

Kolekcja 8C Francuza to „skromne” cztery linie, ale każdą można uznać za perełkę. Pierwsze 8C Lechaptois zrobił właśnie w Fionnay – w 2019 roku wspiął się na Foundation’s Edge Dave’a Grahama. Później było The Understanding Nalle Hukkataivala w Magic Wood, której nie wahał się nazwać dziełem sztuki (to sezon 2020). I wreszcie tegoroczny Crystal Ship Giuliano Cameroniego w Cresciano (Francuz powtórzył boulder kilka dni po autorze, obaj wspólnie pracowali nad projektem).

Na filmie Clément Lechaptois i chwalone przez niego The Understanding: Pierwsze przejście Hukkataival zrobił w 2013 roku, ale sam projekt czekał na przejście około dziesięciu lat – była to ponoć jedna z pierwszych odkrytych i odczyszczonych linii w Magic Wood:

I wizyta z kamęrą w Cresciano, gdzie powstało Crystal Ship:

źródło: Instagram, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum