11 października 2021 08:14

Anak Verhoeven powtarza „Patxitxulo” 9a/a+ Usobiagi w Olianie

Anak Verhoeven powtórzyła, prawdopodobnie jako pierwsza, Patxitxulo 9a/a+ w Olianie. Drogę, jak się można domyślić po nazwie, pomysłu Patxiego Usobiagi.

Anak Verhoeven na "Patxitxulo" 9a/a+ (fot. Ezra Byrne)

Anak Verhoeven na „Patxitxulo” 9a/a+ (fot. Ezra Byrne)

***

Anak pisze na swoim profilu:

Tak się cieszę, że wróciłam do próbowania trudnych dróg!
Ta jest połączeniem 8c+ i 9a+, tworząc ładną linię zawierającą kruksy z tych dwóch dróg, bez specjalnie dobrego restu i z fajnymi ruchami na całej długości.

Belgijka zgadza się też wyceną zaproponowaną przez Patxiego Usobiagę. Bask otworzył tę kombinację w 2017 roku, akcentując właśnie tym przejściem powrót do trudnego wspinania. Sprecyzujmy, że Patxitxulo łączy odcinki Joe Blau (8c+) i Papichulo (9a+).

***

W tym roku Anak Verhoeven oficjalnie ogłosiła koniec kariery zawodniczej i zdecydowała się w 100 proc. poświęcić wspinaniu w skałach (więcej o jej decyzji TUTAJ). Już po rezygnacji ze startów i wyleczeniu kontuzji poprowadziła w lipcu br. La Prophétie des grenouilles 9a w dolinie Fournel.

Ale dziewiątkowe drogi Belgijka robi od wielu lat. Pierwsze 9a, Era Vella w Margalefie, pokonała w 2016 roku. A potem było już coraz lepiej i coraz więcej… Najtrudniejsze w jej wykazie są: Sweet neuf  9a+ w rejonie Pierrot Beach (2017) i Joe Mama 9a+ w Olianie (2019). Jedną z jej wyróżniających się dróg jest też belgijski projekt o nazwie Kraftio 8c+/9a. Do Anak należy pierwsze przejście.

źródło: Instagram, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum