26 października 2021 09:24

15-letni Darius Rapa pierwszym Rumunem na 9a: „Black Cobra Extension”

15-letni Darius Rapa poprowadził Black Cobra Extension 9a w Herculane. Droga padła bardzo szybko, a do tego Rapa jest najprawdopodobniej pierwszym Rumunem, który pokonał takie trudności.

Darius Rapa na "Cobra Black Extension" 9a (fot. George Stroie)

Darius Rapa na „Cobra Black Extension” 9a (fot. George Stroie)

***

Black Cobrę w wersji extension (pierwszy wyciąg to 8b) otworzył w 2018 roku Adam Ondra, ustanawiając tym samym pierwsze 9a w kraju. Choć trzeba dodać, że Czech nie był pewien wyceny, równie dobrze droga może mieć odrobinę mniej: „ciężko ocenić, może tylko 8c+, warunki nie były najlepsze” – pisał w komentarzu.

Pomijając kwestię trudności, to linia przedniej urody, sięgająca 35 metrów. Biegnie ścianą sektora Vanturatoarea. Rumuński junior poradził sobie z nią wyjątkowo sprawnie, pisze o piątej próbie (kilka miesięcy temu wstawił się w nią raz, ale wtedy nie poradził sobie ze wszystkimi ruchami).  Niezły wynik zważywszy, że dopiero zdobywa doświadczenie w skałach, wcześniej przechodził drogi 8b i 8b+. Z kolei w zawodach radzi sobie świetnie, w tym roku wywalczył między innymi brązowy medal w boulderingu na juniorskich Mistrzostwach Europy w Permie i zwyciężył w konkurencji prowadzenie w Pucharze Europy w Imst.

Darius Rapa wspina się po Black Cobra Extension:

A tu autor Adam Ondra:

Black Cobra Extension ma też kilka polskich przejść. W sezonie 2019 drogę powtórzył Wojtek Pełka, a w tym roku jego klubowy kolega Kacper Heretyk. Dla obu Koroniarzy było to pierwsze 9a.

źródło: 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum