28 września 2021 09:00

Shauna Coxsey przewodniczącą Komisji Zawodniczej IFSC

Brytyjka Shauna Coxsey obejmie funkcję przewodniczącej Komisji Zawodniczej IFSC. Zastąpi na tym stanowisku Kanadyjczyka Seana McColla.

Shauna Coxsey w PŚ Meiringen, 2017 (fot. Eddie Fowke)

***

Shauna Coxsey podjęła w tym roku decyzję o zakończeniu kariery zawodniczej (więcej o tej decyzji TUTAJ), ale nadal będzie obecna w zawodowym wspinaniu – tyle, że już winnej roli. Po dekadzie startów na międzynarodowych arenach teraz stanie po drugiej stronie sceny. Podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Moskwie wybrana została przewodniczącą Komisji Zawodniczej IFSC. Wcześniej, przez dwa lata, była pełniła funkcję wiceprzewodniczącej.

Brytyjka to jedna z najbardziej doświadczonych i utyułowanych zawodniczek w historii wspinania. W ciągu dziesięciu lat startów (wspina się ponad dwadzieścia lat) aż 30 razy stawała na podium Pucharu Świata, 11 razy wygrywała zawody, dwukrotnie odbierała tytuł najlepszej zawodniczki sezonu – w latach 2016 i 2017. Zdobyła dwa brązowe medale na Mistrzostwach Świata w Hachioji w 2019 roku – w boulderingu i kombinacji. Karierę zakończyła na igrzyskach w Tokio, gdzie zajęła 10. miejsce.

***

Komisja Zawodnicza pośredniczy między zawodnikami a zarządem IFSC. Jej celem jest również wspieranie IFSC w działaniach na rzecz rozwoju sportu, monitorowaniu zdrowia zawodników i walce z dopingiem.

W skład Komisji wchodzą: 

Shauna Coxsey (Wielka Brytania) – przewodnicząca
Anna Tsyganowa (Rosja)
Charlotte Durif (FRA)
Dmitrij Timofiejew (Rosja)
Gregor Vezonik (Słowenia)
Eugenia Kazbekowa (Ukraina)
Jakob Schubert (Austria)
Kokoro Fujii (Japonia)
Kyra Condie (USA)
Michael Piccolruaz (Włochy)
Sean McColl (Kanada)
Stanisław Kokorin (Rosja)
Stasa Gejo (Serbia)

źródło: IFSC
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum