30 września 2021 21:30

Sean Bailey powtarza „Bibliographie” 9b+!

Jest i trzecie przejście Bibliographie 9b+. Najtrudniejszą drogę Ceüse i zarazem jedną z najtrudniejszych na świecie poprowadził Amerykanin Sean Bailey.

***

Tym razem jeszcze nie Francuz Seb Bouin (pracuje nad drogą), a Sean Bailey. Jeden z najlepszych amerykańskich wspinaczy, świetny zawodnik (wygrane Puchary Świata), czołowy bouderowiec (z dwoma problemami 8C+ na koncie) i jeden z niewielu, który pokonał drogę 9b+. Bibliographie to największe osiągnięcie skalne 25-letniego Amerykanina, pięć lat wcześniej przeszedł sąsiednią Biographie 9a+.

Sean Bailey na „Biographie” 9a+, 2016 (fot. arch. S. Bailey)

Sean Bailey:

Poprowadziłem Bibliographie! Najtrudniejsza walka, jaką ze sobą stoczyłem. Nigdy nie miałem takiej obsesji. Wstawałem, myśląc o drodze. Kładłem się spać, myśląc o drodze. I tak bez przerwy […].

***

Ponad 30-metrowa Bibliographie (sam projekt kilkanaście lat temu obił i później otworzył Amerykanin Ethan Pringle), najpierw skusiła Alexa Megosa. Niemiec zwrócił uwagę na linię już w 2017 roku, ale dopiął swego dopiero w ubiegłym sezonie, po 60 dniach prób. Po dłuższym zastanowieniu napisał:

Moja sugestia wyceny to 9c (5.15d). Biorąc pod uwagę fakt, że Perfecto Mundo (9b+) zajęło mi 16 dni pracy, Bibliographie z około 60 dniami i bardziej specyficznym treningiem odczułem jako dużo trudniejsze.

Ale dodał też:

Oczywiście, jako pierwszy na drodze, nie masz od początku idealnych patentów, masz wątpliwości, czy to dla ciebie możliwe czy nie, czy czegoś ci brakuje, czy po prostu nie jesteś w najlepszej formie. Zawsze trudniej jest wycenić coś bez opinii z zewnątrz. Jestem bardzo ciekaw, co przyniesie przyszłość i będę wdzięczny za opinie innych.

Na odpowiedź czekał równo rok. Drugim pogromcą francuskiego ekstremu został w sierpniu 2021 Stefano Ghisolfi. Wszyscy oczywiście czekali na sugestię Włocha odnośnie trudności, w końcu Bibliographie było dopiero drugim anonsowanym 9c na świecie*. Odpowiedź brzmiała:

Wiem, że jestem w stanie zrobić 9c, ale droga o takich trudnościach musi być dużo trudniejsza od istniejących 9b+, Bibliographie taka nie jest. To nie znaczy, że chcę pomniejszyć dokonania kogokolwiek, Alexa czy swoje, to ciągle jest niesamowity wyczyn (zwłaszcza pierwsze przejście, wymagające większego zaangażowania psychicznego i fizycznego), ale chcę być szczery co do procesu, jaki przeszedłem na Bibliographie (…).

Więcej TUTAJ.

Wypowiedział się i sam Megos, który zgodził się z Ghisolfim: „Jestem wdzięczny za uczciwą opinię Stefano! Zgadzam się co do 9b+, a teraz będę dalej szukał (ze Stefano) nowego potencjalnego 9c ;)”. Alex napisał oczywiście więcej, całość przeczytacie na jego profilu.

Sean Bailey nie skomentował wyceny Bibliographie. Notabene najtrudniejszą cyfrą w jego kapowniku było dotąd 9a+, a pierwszą taką drogę zrobił właśnie w Céüse (wspomniane wyżej Biographie).

***

Rodzynkiem w sportowym wspinaniu pozostaje Silence 9c Adama Ondry we Flatanger. Od otwarcia drogi przez Czecha minęły już ponad cztery lata i wciąż nie odnotowano drugiego przejścia…
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Sean Bailey [18]
    Wzrost 163 cm. Ulubiona wymówka została zdemolowana :)

    1-10-2021
    Apache