17 września 2021 11:47

Przewodnik po Rifle, ostatnie dzieło Darka Króla

W  listopadzie ukaże się przewodnik wspinaczkowy po amerykańskim Rifle, jego autorem jest Darek Król, który zginął w lawinie w grudniu 2020 roku.

Darek Król

Darek Król

***

Darek był ważną i bardzo pozytywną postacią polskiego środowiska wspinaczkowego lat 90. Zaangażowany wspinacz i ekiper, autor wielu dróg. Twórca „Brytana” w latach jego największej świetności, organizator zawodów wspinaczkowych.

W 1997 roku wyjechał z rodziną do USA. Zamieszkał na stałe w Boulder w Kolorado, gdzie z łatwością wpisał się w tamtejsze kręgi wspinaczkowe.

Z czasem stał się jednym z gospodarzy rejonu Rifle, należał do zarządu Rifle Climbers Coalition. Wytyczył w kanionie ponad 30 dróg, a sam przeszedł ponad 400, był nazywany „mayor of Rifle” (burmistrz Rifle). Mówił i sprawiał, by tak było:

Znajdziecie tu najwyższą koncentrację trudności na jedną milę długości i jedną z najbardziej przyjaznych grup wspinaczy na świecie.

Przyjaciele niedawno postanowili upamiętnić go, umieszczając tablicę pod ostatnim jego projektem, drogą Aquadarius w River Wall (Colorado).

Bliski mu był Dave Pegg, ważna postać dla środowiska Rifle i współautor przewodników po rejonie. Dave odszedł w 2014 roku i Darek w kilka lat po jego śmierci postanowił kontynuować jego dzieło. Przewodnik Darka jest oznaczony przez wydawnictwo Wolverine jako 4. wydanie.

Poprzednie przewodniki po Rifle, których współautorem był David Pegg

Poprzednie przewodniki po Rifle, których współautorem był David Pegg

„Rifle: A Climber’s Guide”, Darek Król, 2021

„Rifle: A Climber’s Guide”, Darek Król, 2021

Przewodnik po Rifle ukaże się w listopadzie, jest już dostępny w przedsprzedaży. Jeden dolar ze sprzedaży przewodnika będzie przekazany do Rifle Climbers Coalition z przeznaczeniem na ubezpieczanie dróg.

Przewodniki Darka Króla i Piotra Drobota po Skałkach Podkrakowskich (fot. wspinanie.pl)

Przewodniki Darka Króla i Piotra Drobota po Skałkach Podkrakowskich (fot. wspinanie.pl)

Warto przypomnieć, że Darek jest też autorem serii przewodników po rejonach pod Krakowem, które wydawał równolegle z „Brytanem” w latach 90. Większość z nich tworzył wspólnie z Piotrem Drobotem.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum