19 września 2021 13:51

Rakaposhi: problemów ciąg dalszy… Czesi nie mogą opuścić Pakistanu

Z przejęciem śledziliśmy zakończoną szczęśliwie akcję ratunkową na Rakaposhi. Okazuje się, że problemy himalaistów nie skończyły się. Wspinacze działali bez pozwolenia, ubezpieczyciel odmawia wypłaty kosztów za akcję a władze Pakistanu nie chcą wypuścić Czechów bez uregulowania rachunku.

Uratowani wspinacze już bezpieczni w Gilgit

Uratowani wspinacze w Gilgit

9 września Petr Macek i Jakub Vlček oraz Wajidullah Nagri zdobyli szczyt Rakaposhi (7788 m), jednak podczas zejścia w okolicach w okolicach wysokości 6900 m pojawiły się problemy (jeden z Czechów miał cierpieć na ślepotę śnieżną, drugi z powodu odmrożeń). Zespół wezwał pomoc i rozpoczęto organizację akcji ratunkowej, która zakończyła się 15 września podjęciem ich przez śmigłowiec (nie bez dramatycznych zdarzeń).

Wspinacze zostali przewiezieni do szpitala w Gilgit i znajdują się w „areszcie”. Lokalne władze żądają opłaty za akcję ratunkową. „Dopóki nie zapłacą kosztów helikoptera, zatrzymamy ich w Gilgit” – powiedział Raja Nasir, minister turystyki Gilgit-Baltistan.

Czesi byli ubezpieczeni, jednak UNIQA odmawia uregulowania rachunku za akcję, który ma wynosić ok. 80 tys. złotych. Firma powołuje się na zapisy umowy, które mają stanowić, że zdarzenie ubezpieczeniowe nie może mieć miejsca na obszarze, na którym Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej nie zaleca podróżowania, a ponadto wspinacze naruszyli lokalne prawo wspinając się bez pozwolenia.

https://www.facebook.com/JakubWorldByBike/posts/562915801796071

Tymczasem Jakub Vlček opublikował oświadczenie, z którego można wnioskować, że w zasadzie akcja ratunkowa nie była potrzebna, a głównym problemem był ich pakistański towarzysz… W sumie radzili sobie dobrze i zamierzali samodzielnie zejść do bazy.

Bardzo szybko nadeszła reakcja ze strony pakistańskiej. Karim Shah Nizari publikuje wiadomości tekstowe, które nadchodziły od wspinaczy:

Wiadomości tekstowe od zespołu czesko-pakistańskiego opublikowane przez Karima Shah Nizariego

Wiadomości tekstowe od zespołu czesko-pakistańskiego opublikowane przez Karima Shah Nizariego

Źródła: Dawn.com, Lezec.cz, Exploresweb
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum