16 września 2021 20:29

MŚ Moskwa 2021: Natalia Kałucka mistrzynią świata! Ola Mirosław z brązem

Pamiętamy dobrze rekordowy start Aleksandry Mirosław w Tokio podczas Igrzysk Olimpijskich – rekord świata potwierdził wtedy jej dominację w czasówkach. Ponad miesiąc po tym sukcesie Ola stanęła przed nowym sportowym wyzwaniem – Mistrzostwami Świata w Moskwie. Zmagania rozpoczęły się dzisiaj, a my już możemy cieszyć się ze świetnego występu polskich wspinaczy w czasówkach. I trzeba przyznać, że było emocjonująco i zaskakująco – Natalia Kałucka zdobywa złoty medal! Ola Mirosław tym razem musi zadowolić się brązowym krążkiem.

Podium Mistrzostw Świata w Moskwie 2021 – czasówki: 1. Natalia Kałucka, 2. Julia Kaplina, 3. Aleksandra Mirosław

***

Po osiągnięciu najlepszych czasów w fazie eliminacyjnej – Ola (6.99 s) i Marcin Dzieński (5.71 s), nie tylko ustawili się w roli faworytów, ale również zapewnili sobie teoretycznie łatwiejszą drogę do medali. Czasówki to jednak wymagająca niezwykłej precyzji konkurencja. Poślizgnięcia czy zgubienie rytmu to zdarzenia, które mocno wypływają na końcowe wyniki. Nie inaczej było w Moskwie.

Trzeba również przyznać, że w konkurencji kobiet nasze panie należą do światowej czołówki. Potwierdziły to w komplecie awansując do fazy pucharowej. Dalej startowały już ze zmiennym szczęściem. Do 1/4 awansowały Ola Mirosław, Natalia i Aleksandra Kałuckie oraz Ania Brożek. Sztuka ta nie udała się Patrycji Chudziak. W kolejnej fazie los zetknął siostry Kałuckie – zwycięsko wyszła z tego pojedynku Natalia. Ola bez większych kłopotów wygrała swój bieg, niestety Ania poślizgnęła się i nie awansowała dalej.

Emocje rosły – w półfinale doszło do kolejnego polskiego pojedynku, obok siebie pobiegły Ola Mirosław i Natalia Kałucka. Wynik? Trochę zaskakujący – Ola popełnia błąd i do finału awansuje Natalia!

Przebieg rundy finałowej kobiet

Przebieg rundy finałowej kobiet

Ola Mirosław, zdobywając brązowy medal w Moskwie, potwierdza wysoką formę, wolę walki i niesłabnącą motywację (miesiąc temu wróciła przecież z Tokio, gdzie zajęła 4. miejsce).

W finale czekał na nas polsko-rosyjski pojedynek. Natalia zmierzyła się z Julią Kapliną. I wygrała, osiągając czas 7,18 s. Brawo!

Przebieg rundy finałowej mężczyzn

Przebieg rundy finałowej panów

Wróćmy do startu panów. Liczyliśmy na dobry wynik Marcina, mistrza świata z Paryża w 2016 roku. W Moskwie zaczął od dobrego wyniku w kwalifikacjach. Jednak w  1/8 finału musiał uznać wyższość Kazacha Riszata Kajbulina (5,76 s). Czas Marcina to 5.83 s. Warto wspomnieć, że rok temu podczas Mistrzostw Europy Marcin ustanowił rekord Polski – 5.59 s.

Podium męskie MŚ w Moskwie, czasówki: 1. Daniło Bołdyriew UKR, 2. Erik Noyia Cardona ESP, 3. Noaha Bratschi USA.

Podium męskie MŚ w Moskwie, czasówki: 1. Daniło Bołdyriew (Ukraina), 2. Erik Noya Cardona (Hiszpania), 3. Noah Bratschi (USA)

Wśród panów ostatecznie zwyciężył Ukrainiec Daniło Bołdyriew. Drugie miejsce dla Hiszpana Erika Noyi Cardony, a trzecie dla Amerykanina Noaha Bratschiego. Trzeba zwrócić uwagę na zmieniającą się czasówkową mapę świata. Wszak w medalowej fazie zabrakło Rosjan (oraz reprezentantów krajów Dalekiego Wschodu), a świetny wynik Hiszpana i Amerykanina jasno pokazuje, że olimpijska konkurencja (w Paryżu 2024 oddzielnie nagradzana będzie medalami) stała się już łakomym kąskiem dla wszystkich wspinaczkowych nacji.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum