21 września 2021 21:37

MŚ Moskwa 2021: złoto w prowadzeniu dla Chaehyun Seo i Jakoba Schuberta

Ostatni akcent Mistrzostw Świata w Moskwie za nami. W konkurencji prowadzenie złote medale wywalczyli Koreanka Chaehyun Seo i Austriak Jakob Schubert.

Jakob Schubert mistrzem świata 2021

Jakob Schubert mistrzem świata 2021 (fot. IFSC)

***

Męską drogę routesetterzy podzielili na kilka sekcji: boulderową, z obowiązkowym strzałem (nietrudnym dla zawodników, ale za to widowiskowym), pompującym środkiem i techniczną partię finałową po małych krawądkach – koncepcyjną, na zmęczeniu trudną do przejścia, choć nawet w takim terenie można było znaleźć no hand resta (taki wymyślił sobie Sebastian Halenke). I na tym właśnie odcinku rozegrała się walka o medale.

Właściwie wszyscy, poza Stefano Ghisolfim, dotarli do końcowego pionu, ale topowej klamki przytrzymało tylko dwóch – najbardziej utytułowany „linowiec” wśród finalistów Austriak Jakob Schubert i 19-letni Słoweniec Luka Potocar. O zwycięstwie Austriaka zadecydował wynik z kwalifikacji, ponieważ obaj topowali na drodze półfinałowej. To już trzecie złoto Jakoba na MŚ, najlepszy był także w Paryżu (2012) i w Innsbrucku (2018).

Bardzo niewiele zabrakło do topu młodemu Hamishowi McArthurowi. Brytyjczyk czarował w poprzedniej rundzie, jako jedyny w stawce skończył drogę półfinałową – ostatecznie zdobył w Moskwie brąz.

Jakob Schubert i końcowa, techniczna sekwencja po krawądkach

Jakob Schubert i końcowa, techniczna sekwencja po krawądkach

Mężczyźni

 1. Jakob Schubert (Austria) TOP
 2. Luka Potocar (Słowenia) TOP
 3. Hamish McArthur (Wielka Brytania) 46+
 4. Martin Stranik (Czechy) 46
 5. Tomoa Narasaki (Japonia) 46
 6. Sebastian Halenke (Niemcy) 44+
 7. Yoshiyuki Ogata (Japonia) 44+
 8. Stefano Ghisolfi (Włochy) 34+

Podobnie jak w przypadku mężczyzn, także zawodniczkom routesetterzy „pozwolili” porządnie się zmęczyć w pierwszej partii, prowadzącej głównie po ściskach. Druga część to już ostre zapinanie na krawądkach. Dojrzałe, piękne wspinanie – zakończone topem (jedynym tego wieczoru u kobiet), pokazała 17-letnia Chaehyun Seo. Koreankę chwalimy właściwie przy każdej okazji, stylem i skutecznością bardzo przypomina swoją słynną rodaczkę Jain Kim.

Dramaturgii finałowi dostarczyły także dwie kolejne dziewczyny na podium –  Amerykanka Natalia Grossman (złota medalistka w boulderingu sprzed kilku dni) i chyba jedna z najbardziej walecznych zawodniczek tego sezonu Włoszka Laura Rogora. Obie odpadły w tym samym miejscu, o kolorze medalu zadecydował czas. Szybciej wspinała się Amerykanka.

Jedyny top w kobiecym finale na miarę złota MŚ - Chaehyun Seo

Jedyny top w kobiecym finale na miarę złota MŚ – Chaehyun Seo (fot. IFSC)

Kobiety

 1. Chaehyun Seo (Korea) TOP
 2. Natalia Grossman (USA) 37
 3. Laura Rogora (Włochy) 37
 4. Jessica Pilz (Austria) 36+
 5. Brookie Raboutou (USA) 35+
 6. Natsuki Tanii (Japonia) 32+
 7. Dinara Fakritdinowa (Rosja) 32+
 8. Salomé Romain (Francja) 25+

Jeśli przegapiliście finały, poniżej z odtworzenia:
Pełne wyniki na stronie IFSC.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum