„Mnich i Zamarła Turnia” – ukazało się 4. wydanie bestsellera Master Topo
Ukazało się czwarte wydanie najpopularniejszego zestawu z serii Master Topo, na który składają się dwa plakaty topograficzne z naniesionymi liniami dróg: „Zamarła Turnia” oraz „Mnich i Mniszek”, seria „ściany Tatr”, zestaw 3” i 4”. Aktualność danych sięga lata 2021.
Na obu topo zachowano numeracje z poprzedniego wydania (2014), dla nowych dróg dodając w numeracji oznaczenia literowe lub „primy” (apostrofy po numerze). Drogi i warianty najdawniejsze (do okresu II wojny) uzyskały linie ciągłe, dzięki czemu lepiej wyróżniają się na tle linii nowszych. Aktualność danych sięga lata 2021.

Fototopo „Mnich i Zamarła” są składane mapowo do formatu 24 x 11,3 cm i umieszczone w mocnej kieszonce foliowej
Format każdego topo to 48 x 33,4 cm (B3 w pionie), składane mapowo do formatu 24 x 11,3 cm, w mocnej kieszonce foliowej.
W topo Zamarłej, oznaczonego 4’’’ w serii „ściany Tatr”, najistotniejsze jest:
- rozwikłanie Górnego Trawersu po obrywie (praktycznie jest tak trudno jak było, ale trzeba trzymać się poniżej obrywu; dokładne poprawki zawdzięczam Grzegorzowi Folcie, a najwcześniej ilustrowane uwagi przekazał Mieczysław Prószyński),
- naniesienie nowych kotew (ringów i spitów) na starych drogach, z rozróżnieniem rodzaju kotew (tych najsolidniejszych i tych mniej trwałych),
- 4 nowe drogi,
- korekta górnych wariantów do Prawych Wrześniaków,
- podanie, z danych Lidar, wysokości drobniejszych kulminacji i wybitnych półek (przykładowo, Kozia Przełęcz okazuje się niższa o 8 m w stosunku do dotychczasowych map, a deniwelacja ściany w linii spadku wierzchołka wynosi nadspodziewanie aż 145 m!).

Fragment fototopo Mnicha z „Mnich i Zamarła” 2021. Wariant 8K to nieznany dotąd wariant Macieja Popki i Józefa Nyki z 1962 roku do Sprężyny, niedawno zidentyfikowany ze zdjęć ze wspinaczki i uzupełniający zawikłaną historię tej drogi (zdobywcy drogi, Maciej Gryczyński i Adam Szurek weszli w nią mocno od lewej, wariantem 8H w 1961).
Dla topo Mnicha, oznaczonego 3’’’, nowościami są:
- nowa trudna (potwierdzone IX/X-) linia na Mnichu od E,
- kombinacje, w tym solowa Biedrunia (Mariusza Biedrzyckiego) z 2019,
- mało znane warianty, przetestowane przez wspomnianego Biedrunia, zwłaszcza tuż poniżej Półek oraz pod samym wierzchołkiem,
- nowe warianty Kazimierza Ambrożego,
- 1 nowa linia na Mniszku, VIII+ (projekt z 2020-2021),
- uaktualnienie mniejszego topo Mnicha, widok od NW,
- zasygnalizowane linie w prawej części okapu Ministranta,
- wysokości z danych Lidar, np. dla pomniejszych wierzchołków Mnicha i turnic u dołu ściany.
Wydawcą jest Master Topo, współproducent wydania Antykwariat Górski Filar.
Nowy przewodnik znajdziecie w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.
Polecamy także nowe topo w atrakcyjnych pakietach:

Super pakiet plakatów Master Topo pod znakiem tatrzańskich Mnichów. Zestaw składanych plakatów: „Mnich i Zamarła Turnia”, „Mnich od północy i pn.-zachodu” oraz „Zadni Mnich”.
Mnich i Zamarła i nie tylko. [19]
Niezmienną istotą polskich przewodników wspinaczkowych pozostaje fakt ze ich jakość,…
Edgar Nevermore