16 września 2021 10:23

Z 7c+ na 8c+? Miho Nonaka to potrafi: pada „Mister Hyde” 8c+ w Céüse

Miho Nonaka poprowadziła Mister Hyde 8c+ w Céüse. Japonka, kojarzona głównie z bouderingiem, nie tylko zrobiła życiowe przejście z liną, ale przy okazji przeskoczyła o kilka stopni. „Odkąd pamiętam, 7c+ było najtrudniejszą drogą, jaką zrobiłam w skałach” – przyznaje.

Miho Nonaka na "Mister Hyde" 8c+

Miho Nonaka na „Mister Hyde” 8c+ (fot. Ben Neilson)

***

Miho Nonaka na swoim profilu pisze między innymi:

Przed długi czas, odkąd postanowiłam skupić się na zawodach, nigdy nie myślałam, że trafię na skalny projekt, który mnie tak zafascynuje, i na którym będę miała teraz szansę spróbować swoich sił.

Japonkę zafascynowała 30-metrowa Mister Hyde, droga otwarta przez Quentina Chastagniera w sektorze Biographie. Linia często i chętnie chodzona, powtarzana także przez polskich wspinaczy. Jędrzej Kowal pisał o niej: „znajdziemy tu trudne, palczaste boulderowe miejsca w początkowej części drogi oraz wymagającą i wytrzymałościową końcówkę z najtrudniejszymi ruchami niemal pod samym łańcuchem”.

Na tak duży przeskok wystarczyło Japonce kilka tygodni. Do Céüse przyjechała niedługo po Igrzyskach w Tokio, gdzie zdobyła srebrny medal, na podium stanęła z Janją Garnbret (złoto) i swoją rodaczką Akiyo Noguchi (brąz). Zresztą w Japonii Miho pokazała się ze świetnej strony nie w swojej koronnej konkurencji, ale też w czasówach (3. miejsce) i w prowadzeniu (5. miejsce).

***

A propos Céüse. W rejonie jak zawsze sporo się dzieje. Stefano Ghisolfi najwyraźniej zmotywował swoim przejściem kolegów. Chodzi oczywiście o Bibliographie 9b+ (oryg. 9c) Alexa Megosa, którą Włoch powtórzył w sierpniu tego roku (o szczegółach przeczytacie TUTAJ). Na początku września bliski zrobienia drogi był Francuz Seb Bouin, a teraz niedaleko topu swoją próbę zakończył Amerykanin Sean Bailey…

źródło: Fanatic Climbing, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum