Z 7c+ na 8c+? Miho Nonaka to potrafi: pada „Mister Hyde” 8c+ w Céüse
Miho Nonaka poprowadziła Mister Hyde 8c+ w Céüse. Japonka, kojarzona głównie z bouderingiem, nie tylko zrobiła życiowe przejście z liną, ale przy okazji przeskoczyła o kilka stopni. „Odkąd pamiętam, 7c+ było najtrudniejszą drogą, jaką zrobiłam w skałach” – przyznaje.

***
Miho Nonaka na swoim profilu pisze między innymi:
Przed długi czas, odkąd postanowiłam skupić się na zawodach, nigdy nie myślałam, że trafię na skalny projekt, który mnie tak zafascynuje, i na którym będę miała teraz szansę spróbować swoich sił.
Japonkę zafascynowała 30-metrowa Mister Hyde, droga otwarta przez Quentina Chastagniera w sektorze Biographie. Linia często i chętnie chodzona, powtarzana także przez polskich wspinaczy. Jędrzej Kowal pisał o niej: „znajdziemy tu trudne, palczaste boulderowe miejsca w początkowej części drogi oraz wymagającą i wytrzymałościową końcówkę z najtrudniejszymi ruchami niemal pod samym łańcuchem”.
Na tak duży przeskok wystarczyło Japonce kilka tygodni. Do Céüse przyjechała niedługo po Igrzyskach w Tokio, gdzie zdobyła srebrny medal, na podium stanęła z Janją Garnbret (złoto) i swoją rodaczką Akiyo Noguchi (brąz). Zresztą w Japonii Miho pokazała się ze świetnej strony nie w swojej koronnej konkurencji, ale też w czasówach (3. miejsce) i w prowadzeniu (5. miejsce).
***
A propos Céüse. W rejonie jak zawsze sporo się dzieje. Stefano Ghisolfi najwyraźniej zmotywował swoim przejściem kolegów. Chodzi oczywiście o Bibliographie 9b+ (oryg. 9c) Alexa Megosa, którą Włoch powtórzył w sierpniu tego roku (o szczegółach przeczytacie TUTAJ). Na początku września bliski zrobienia drogi był Francuz Seb Bouin, a teraz niedaleko topu swoją próbę zakończył Amerykanin Sean Bailey…
źródło: Fanatic Climbing, Instagram
CIESZ SIĘ WSPINANIEM, CIESZ SIĘ CZYTANIEM
Mamy nadzieję, że ten tekst Ci się spodobał, że Cię zainspirował, zaciekawił, dostarczył Ci informacji. Jeśli tak to zachęcamy Cię do wsparcia serwisu. Dzięki Tobie będziemy mogli działać jeszcze lepiej. Wielkie dzięki! Do zobaczenia na ściance albo w skałach.
REKLAMA