20 września 2021 10:35

Mathieu Bouyoud otwiera „Team frisouille” 9a+ w La Balme

Francuz Mathieu Bouyoud poprowadził stary projekt w swoim rodzinnym rejonie La Balme (Chambéry, region Savoie) – powstało Team frisouille 9a+.

Mathieu Bouyoud na "Team frisouille" 9a+, La Balme

Mathieu Bouyoud na „Team frisouille” 9a+, La Balme (fot. Amandine Lonchambon)

***

Napracował się nad projektem w La Balme Mathieu Bouyoud. Wracał pod drogę przez osiem lat, celując we wrzesień, kiedy w rejonie panują najlepsze warunki – jest wystarczająco sucho i chłodno. Francuz naliczył 50-60 sesji, owocem jest najtrudniejsza z dziewiątkowych dróg, jakie przeszedł, a jest ich blisko trzydzieści (dwie 9a+, reszta 9a).

Team frisouille było starym projektem, ubezpieczonym przez lokalnego wspinacza Cirille’a Boucharda. Notabene stanowi wariant wyjściowy do drogi samego Mathieu Bouyouda – Laisse tomber le délire 8c/c+ (2013, bez powtórzenia). Nowe 9a+ Francuz opisuje jako długie na 30 metrów palczaste, techniczne i ultraciągowe wspinanie.

31-letni Bouyoud:

9a albo 9a+… Tym razem dam a+. Zobaczymy, czy młode pokolenie się z tym zgodzi. Wszystko w waszych rękach!

Na filmie zaawansowana próba na drodze, przejście padło kilka wstawek później:

Drugie 9a+ Mathieu Bouyouda także znajduje się w La Balme. To Deep Spot, otwarta przez Francuza w 2015 roku. Wciąż czeka na drugie przejście. Pytanie, ile będzie musiała czekać na powtórzenie najnowsza droga Francuza…

źródło: Fanatic Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum