16 września 2021 13:49

„Mandallaz Drive” Rouhlinga powtórzona po 17 latach: Baptiste Dherbilly

Drogi Freda Rouhlinga przeżywają w ostatnich latach renesans. Nie tylko za sprawą Sébastiena Bouina i jego Vintage Rock Tour (w ramach projektu powtórzył między innymi Akirę)*, ale też Baptiste’a Dherbilly. Francuz zrobił właśnie pierwsze powtórzenie Mandallaz Drive 9a w rejonie Allonzier la Caille.

Babtiste Dherbilly na "Mandallaz Drive" 9a

Babtiste Dherbilly na „Mandallaz Drive” 9a (fot. Mathieu Pisaniello)

***

Mandallaz Drive z 2004 roku to do niedawna jedna z ostatnich niepowtórzonych dróg Rouhlinga (nadal bez powtórzenia pozostaje Empreintes). W stylu Francuza, siłowa i ultrapalczasta. Dopiero 17 lat później(!) drugie przejście robi Babtiste Dherbilly. Na swoim profilu pisze między innymi:

To były wzbogacające i pełne trzy lata zaangażowania oraz przygotowań, żeby doświadczyć tej wyjątkowej chwili. A wszystko to o nazwie „Drive”.

Tak wygląda Mandallaz Drive z bliska, Fred Rouhling:

Dherbilly ma już na koncie inną linię sławnego rodaka. W 2017 roku, także jako pierwszy, powtórzył Salamandre w St-Pierre en Faucigny (notabene pierwsze 9a Baptiste’a). Przejście padło 10 lat po otwarciu drogi.

Na filmie Babtiste Dherbilly i Salamandre:

***

A propos drugiego życia, jakie dostały w ostatnich latach drogi Freda Rouhlinga. Duża w tym zasługa wspomnianego Sébastiena Bouina, który w ramach oryginalnego i bardzo ciekawego projektu o nazwie Vintage Rock Tour poprowadził „trylogię” autorstwa Rouhlinga z lat 90. ubiegłego wieku. Padły:

  • Hugh w Les Eaux Claires, pierwsza 9a we Francji z 1993 roku,
  • De l’Autre Côté du Ciel 9a, także w Eaux Claires z 1997 roku, do Bouina należy pierwsze powtórzenie,
  • Akira w Le Périgord z 1995 roku, po 25 latach jako pierwsi powtórzyli drogę Bouin i Lucien Martinez.

 źródło: Instagram, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum