13 września 2021 07:24

Katherine Choong i dopiero trzecie przejście „6.4 Sekunden” (8b/b+, 170 m)

Katherine Choong poprowadziła 6.4 Sekunden (8b/b+, 170 m) na ścianie Fürenwand (Engelberg). To droga rzadko chodzona, w ciągu piętnastu lat powtórzona zaledwie dwa razy – wliczając przejście Szwajcarki.

Kathy Choong na „6.4 Sekunden” (fot. Hugo Vincent)

Kathy Choong na „6.4 Sekunden” (fot. Hugo Vincent)

***

Kathy Choong:

Właśnie zrealizowałam swój główny cel na ten rok. To na pewno jedno z tych przejść, z których jestem najbardziej dumna. I takie, które pchnęło mnie do przekroczenia mentalnych i fizycznych granic. Poprowadziłam wszystkie wyciągi, ale jaka to była walka, by zrobić je wszystkie jednego dnia!

6.4 Sekunden otworzył w 2006 roku Matthias Trottmann. Droga składa się z siedmiu wyciągów, z których trzy mają ósemkowe trudności (8b/b+, 8a, 8a). To z pewnością jedna z najbardziej wymagających szwajcarskich wielowyciągówek, o czym przekonała się teraz Kathy Choong. Nad drogą pracowała szesnaście dni i –  jak przyznaje – dopiero około czternastego dnia poczuła komfort wspinania.

6.4 Sekunden to także, a może przede wszystkim, niezły test na wszechstronność. Linia oferuje pełen wachlarz chwytów i formacji – krawądki, dziurki, oblaki, przewieszenie, partie płytowe. Nie brakuje też dalekich wyjść nad przeloty, co w połączeniu z miejscami kruchą skałą wymaga solidnej psychy. Przejście Kathy Choong jest dopiero trzecim, przed nią drogę powtórzył w 2019 roku (dopiero!) David Firnenburg.

Trudności poszczególnych wyciągów: 6c, 8b/b+, 8a+, 8a, 8a, 7c+, 7b.

***

To pierwszy tak poważny wielowyciągowy projekt Szwajcarki. Z kolei krótkich sportowych dróg z wyższej półki Choong ma już sporo, na czele z La Cabane au Canada w Rawyl (2018) i Jungfrau Marathon w Gimmelwaldzie (2019).

źródło: Instagram, Fanatic Climbing, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum