3 września 2021 08:09

Jernej Kruder i pierwsze powtórzenie „Piz dal Nas” (8b, 500 m)

Jernej Kruder , świetny zawodnik, boulderowiec i wspinacz skalny, powtórzył drogę Piz dal Nas (8b, 500 m) na północnej ścianie Titlis (Endelberg, Alpy Berneńskie). Do Słoweńca należy dopiero drugie przejście.

Jernej Kruder i Marco Jubes. Titlis, Alpy Berneńskie (fot. Jernej Kruder)

***

Piz dal Nas została otwarta w 2008 roku przez Matthiasa Trottmanna, Thomasa Königa i Daniela Schulze. Jednak dopiero dwa lata później, latem 2010 roku, klasycznie pokonał ją Trottmann w zespole z Martinem Jaggim. Minęła ponad dekada i pierwsze powtórzenie robi Jernej Kruder, jego towarzyszem od liny jest Marco Jubes.

Titlis, Alpy Berneńskie

Titlis, Alpy Berneńskie (fot. Jernej Kruder)

Kruder wspomina o trzech dniach w ścianie, w tym dwóch biwakach – jednym przed czterema ostatnimi wyciągami – w tym kluczowymi 8b, i drugim już podczas zjazdu (oba w miejscu zwanym Hotel Titlis – na topo poniżej). Dla magazynu Planet Mountain Słoweniec między innymi tak opisuje wspinanie na Piz dal Nas:

Pierwszy dzień był szalony. Znalezienie linii drogi we mgle wydawało się prawie niemożliwe, a dolna część ściany była zupełnie mokra. Ponieważ straciliśmy już 4 godziny na dojście, od razu zaczęliśmy się wspinać, bez względu na ryzyko. Na szczęście wszystko szło gładko i po południu osiągnęliśmy półkę Hotel Titlis”. Byliśmy zbyt zmęczeni, by próbować pierwszego trudnego wyciągu(…).

Po biwaku trzeba było zmierzyć się w zimnie i we mgle jeszcze z czterema wyciągami, w tym dwoma kluczowymi 8b (Jernej pokonał je w 2. próbie), potem 7b (według Słoweńca straszne) i na koniec mocno przewieszone 8a+.

Piz dal Nas to w sumie 12 długości, poniżej topo.

Piz dal Nas (8b, 500 m), Titlis

Piz dal Nas (8b, 500 m), Titlis (topo Matthias Trottmann)

źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum