28 września 2021 17:26

Himalaiści dla Afganistanu z Polską Misją Medyczną

W ostatnich tygodniach dramatyczne obrazy z Afganistanu zdominowały wiadomości na całym świecie. Polscy himalaiści, od dekad związani z azjatyckimi szczytami, nie pozostali obojętni i dołączyli do akcji prowadzonej przez Polską Misję Medyczną. W akcję promującą pomoc dla Afganistanu włączyli się: Piotr Pustelnik, Andrzej Bargiel, Łukasz Kocewiak, Jarosław Botor i Bogusław Magrel.

Zima 1973. Widok na zachodnią grzędę Noszaka (fot. Benon Czechowski)

Ten region przyciągał wspinaczy z całego świata, który chcieli do listy swoich zdobyczy dopisać szczyty Hindukuszu. Najwyższa góra Afganistanu, Noszak, na stałe zapisała się w historii polskiego himalaizmu. W 1960 roku na jej wierzchołku stanął 7-osobowy zespół pod kierownictwem Bolesława Chwaścińskiego (drugie wejście), jednocześnie bijąc polski rekord wysokości. 13 lat później, w 1973 roku Tadeusz Piotrowski i Andrzej Zawada, właśnie na Noszaku rozpoczęli erę polskiego himalaizmu zimowego.

Bez afgańskich siedmiotysięczników historia polskiej wspinaczki wysokogórskiej i niezwykłych osiągnięć byłaby o wiele skromniejsza, a na pewno mniej barwna. Teraz, kiedy po raz kolejny niepokoje polityczne wstrzymały pomoc i wyjazdy do Afganistanu i gdy mieszkańcy kraju, głównie kobiety, narażone są na przemoc zgodnie z opresyjnym prawem szariatu, polscy himalaiści dołączyli do Polskiej Misji Medycznej i wsparli zbiórkę na zabezpieczenie pilnych potrzeb medycznych.

Wspinacze, którzy w ramach swoich wypraw korzystają ze wsparcia lokalnych przewodników, tłumaczy i lekarzy, przygotowali nagrania (będą publikowane na ich profilach w najbliższym czasie), w których mówią o swoich uczuciach i emocjach związanych z Himalajami i w ten sposób zachęcają do wsparcia zbiórki, która pomoże ratować życie kobiet i dzieci w Afganistanie.

W związku z nagłą zmianą sytuacji politycznej w kraju, tysiące Afgańczyków dotychczas współpracujących z międzynarodowymi organizacjami straciło źródło utrzymania rodziny.

Najtrudniejsza sytuacja spotkała kobiety, którym odmówiono możliwości nauki i pracy, ponownie skazując je na zamknięcie w domu. W pogrążonym w chaosie kraju aż 93% mieszkańców nie ma zapewnionej wystarczającej ilości pożywienia, a ponad połowa żyje poniżej progu ubóstwa.

W szpitalach brakuje leków, środków medycznych i paliwa zasilającego agregaty, pracownicy opieki zdrowotnej od kilku tygodni nie otrzymują wynagrodzeń.

Pomoc Polskiej Misji Medycznej pozwoli na zapewnienie ciągłości funkcjonowania izb porodowych w Paktika i szpitala w Mazar Il Sharif.

Więcej o tym jak pomóc przeczytacie na stronach organizacji: pmm.org.pl.

Informacja prasowa




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum