12 września 2021 15:31

Filip Babicz rekordowo na Piz Badile: Nordkante w niecałe 43 minuty

10 września Filip Babicz dokonał kolejnego rekordowego przejścia wspinaczkowego. Polak pokonał w czasie 42 minuty i 52 sekundy Nordkante na Piz Badile, drogę uważaną za jedną z najpiękniejszych wspinaczek Alp.

Piękny Nordkante na Piz Badile

Piękny Nordkante na Piz Badile

Nordkante został pokonany w 1923 roku przez Alfreda Zürchera i Waltera Rischa. Droga ma ok. 1000 metrów długości i 700 metrów przewyższenia. Trudności sięgają IV+ (V-). Nordkante ze względu na urodę jest bardzo popularny i na prawie całej długości jest wyposażony w stanowiska, ponadto najtrudniejsze odcinki są ubezpieczone ringami.

Filip Babicz na Nordkante, Piz Badile

Filip Babicz na Nordkante, Piz Badile

Filip napisał:

[…] Skończyłem ten ważny projekt! O 13:00 z przełęczy na 2590 wystartowałem w Nordkante na Piz Badile z jedną myślą w głowie: wspiąć się na szczyt tak szybko jak to możliwe! 42 minut i 52 sekundy później dotknąłem metalowego szpica na 3308 m! Ten nowy czas jest nowym rekordem na tej drodze, jednej z ikonicznych wspinaczek w Alpach Centralnych, był możliwy dzięki intensywnym przygotowaniom w ostatnich tygodniach.

Filip Babicz na szczycie Piz Badile

Filip Babicz na szczycie Piz Badile

Filip Babicz to wspinacz niezwykle wszechstronny. Robi trudne przejścia drytoolowe, a jednocześnie rekordowe solówki i biegi w górach. Ma na koncie np. pierwsze w historii solowego przejścia Integralissimy di Peuterey w zaledwie w 17 godzin. W ubiegłym roku ustanowił rekord na Południowej Grani Aiguille Noire de Peuterey – pokonał ją solo w zawrotnym czasie 1h 30 min i 14 sekund!
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    W jakim czasie... [13]
    ... Filip Babicz dokonał tego niezwykłego wyczynu? Z notki redakcyjnej…

    12-09-2021
    Edgar Nevermore